koronavirus“Salgın 37’nci günde stabil bir çizgiye gelecek”

Başbakanlık Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, kişisel Sosyal medya hesabından matematik modelleme sonuçlarına göre, Covid-19 salgınında güncel durumu açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 12, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başbakanlık Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, kişisel Sosyal medya hesabından matematik modelleme sonuçlarına göre, Covid-19 salgınında güncel durumu açıkladı.

Başbakanlık Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, kişisel Sosyal medya hesabından matematik modelleme sonuçlarını baz alarak güncel durumu açıkladı. Şanlıdağ açıklamasında, Kıbrıs’taki Covid-19 salgınının 37’inci günü olan 14 Nisan itibariyle stabil bir çizgiye geleceğini duyurdu.

Şanlıdağ açıklamasında şunları kaydetti:

“Matematik Modelleme Sonuçlarımıza Göre KKTC COVID-19 Salgınında Güncel Durum;

* Modele göre; 12.04.2020 tarihi itibarıyla, salgının izlenmesinde kullanılan ve bulaştırıcılık sayısı olarak bilinen Ro değeri = 2.0’dır. Ro değerinin 1’in altına indirilmesi gerekmektedir.

* Modele göre; KKTC’de COVID-19 salgını 37. gününde (ilk vaka 9 Mart 2020) stabil bir çizgiye gelecek. Salgının seyrine göre 3 öngörüde bulunmak mümkün.

1. Öngörü: 128 Pozitif Vaka ile salgının kontrolü öngörülebilir bir düzeye ulaşacak.

2. Öngörü: 148 Pozitif Vaka ile salgının kontrolü öngörülebilir bir düzeye ulaşacak.

3. Öngörü: 178 Pozitif Vaka ile salgının kontrolü öngörülebilir bir düzeye ulaşacak.

Yöntem: Optimal Kontrol Modeli (SEIR Modeli)

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü / KKTC Sağlık Bakanlığı”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık