AktüelEkonomi Politik“Şahsi ihtiraslar uğruna ülkeyi cehenneme çevirdiniz”

Ekonomist Mertkan Hamit, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin Maraş açılımı ile ilgili veto çağrısını değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 24, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Ekonomist Mertkan Hamit, Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin Maraş açılımı ile ilgili veto çağrısını değerlendirdi.

Hükümetin AKP ile kolkola yaptığı “Maraş açılımı” ardından Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Hristodoulidis “AB’nin Kıbrıslı Türklere yaptığı mali yardımı veto etmeyi” değerlendirdiğini belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mertkan Hamit, AB’nin Kıbrıslı Türklere yaptığı yardımın sonlanmasının her sene yüzlerce öğrencinin Avrupa’da eğitim için başvurduğu burs programının devam edemeyeceği anlamına geldiğini belirtti.

Hamit, devamla, adanın kuzeyinde -özellikle Mağusa’da- yapılan son derece önemli restorasyon projelerinin bu noktadan sonra gerçekleşemeyeceği anlamına geleceğini, insan haklarından, girişimciliğe kadar çeşitli sivil toplum faaliyetlerine yapılan katkının sona ereceği anlamına geleceğini belirtti.

Hamit açıklamasında şunları kaydetti:

“İlk ve orta öğretim okullarına yapılan altyapı desteklerinin sonu geleceği anlamına gelir.

Kayıp şahısları arama faaliyetleri için gereken maddi kaynağın önemli bir bölümünün sonu gelir.

Kıbrıs Türk toplumunun AB uyum süreci dahilinde gerçekleştirdiği çalışmaların, özellikle bilgi paylaşımı anlamında sağlanan birçok desteğin sona ereceği anlamına gelir.

Tüm bunlar, aslında “Annan Planına Evet dedik de ne oldu?” diye küçümseyen ve görülmek istenmeyen gelişme ve değişikliklerin sonlanması anlamına gelir.

Bahsi geçen yardımların kapsamının genişletilmesinin yollarını bulmamız gerekirken, şimdi hepsine güle güle diyeceğiz.

Maraş’ta poğaça yeme sırasına giren, yapım ve yayında bulunan yerli ve yerleşik; resimde bulunan siyasetçilerin hepsinin ortak hareketi sayesinde bunun başarıldığı için büyük bir alkış.

Şahsi ihtiraslar uğruna ülkeyi cehenneme çevirmeye yönelik attığınız adımların hiçbiri unutulmayacak.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık