AktüelSanatSahneden Naklen: 1984 – Büyük Gözaltı

Moda Sahnesi’nin, salgın tedbirleri uyarınca belirlenen saat kısıtlamaları nedeniyle, yüz yüze tiyatro faliyetlerini bir süre sürdüremeyeceğini duyurduktan sonra ortaya çıkan, tiyatroseverleri tiyatrodan uzak bırakmamak için düzenlenmiş yaratıcı bir program Sahneden Naklen.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Moda Sahnesi’nin, salgın tedbirleri uyarınca belirlenen saat kısıtlamaları nedeniyle, yüz yüze tiyatro faliyetlerini bir süre sürdüremeyeceğini duyurduktan sonra ortaya çıkan, tiyatroseverleri tiyatrodan uzak bırakmamak için düzenlenmiş yaratıcı bir program Sahneden Naklen. Programdaki oyunlar, canlı yayında ve online olarak gösteriliyor.

Yayının kalitesi internet bağlantı hızınıza göre otomatik olarak ayarlanıyor, eğer dilerseniz player üzerinden yayın kalitesini değiştirebiliyorsunuz. Görüntü ise gayet kaliteli ve net, bir de güzel ses sisteminiz varsa, tiyatro salonunda, izleyici koltuklarından birinde olma hissine epey yaklaşıyorsunuz.

İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri 1984, distopik bir roman olup ”Büyük Birader”, ”Düşünce Polisi”, ”101 Numaralı Oda”, 2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugatına dahil etmiştir.

Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır:

Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

Bu distopik eser, Dünya Perdecileri aracılığıyla tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor.

Bilet almak için tıklayınız

Yöneten: Rutkay Aziz

Uyarlayanlar: Robert Owens, Wilton E. Hall, William A.Miles

Çeviri: Artun Özsemerciyan, Celal Üster

Oynayanlar: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Ebru Saçar, Hüseyin Demir, Hüseyin Uçurtma

Kurgu: Taner Barlas

Dekor ve Kostüm Tasarım: Metin Deniz

Müzik: Cahit Berkay

Reji Asistanı: Andaç Sayın

Işık Tasarım: Mahmut Özdemir

Projeksiyon Oyuncuları: Ali Gül, Gülşah Kıray Barlas, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Bekir Akbaş, Özgür Can Akbaş

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık