AktüelGazeddablogMurat KanatlıSahi sizin TMT ne zaman kuruldu? – Murat Kanatlı

İnanması gerçekten güç, onlarca belge açıklandı, geçen yıl Volkan gazetesi Vuruşkan'ın anılarında üstü kapalı ortaya koydu, hala 1 Ağustos TMT'nin kuruluş yıldönümü kutlanabiliyor!
Murat Kanatlı Murat KanatlıAğustos 1, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

İnanması gerçekten güç, onlarca belge açıklandı, geçen yıl Volkan gazetesi Vuruşkan’ın anılarında üstü kapalı ortaya koydu, hala 1 Ağustos TMT’nin kuruluş yıldönümü kutlanabiliyor! Şu sorunun cevabını o zaman verin 1 Ağustos’ta kurulup, 4 Ağustos’ta ateşkes imzalayıp 5 Ağustos’ta bildiri yayınlayıp tüm “birliklere” silah bırakması nasıl söylenebiliyor? en azından kendi milli tarihinizi doğru anlatsanız dersak fazla şey mi istemiş oluruz?

“TMT Lideri Vuruşkan, 5 Ağustos günü yayınlanan TMT bildirisinde “bütün gruplara ikinci bir emre kadar ateş-kes emri verdiğini” duyurur.”

72 saatte kaç tane grup kurdunuz ki da, hepsine ateşkes emri verdiniz?

“TMT Merkez Komitesi imzası ile 5 Ağustos 1958 günü yayınlanan ve 6 Ağustos akşamı da Ankara Radyosu’nda okunan TMT bildirisi” diye Volkan gazetesi Vuruşkan’ın anılarından aktarıyor, yani Türkiye Özel Harp Dairesi resmen olaya el koyduğunu TRT gibi resmi kurumdan bildiriyi okuyarak ilan ediyor, kime? yalnız dışa? yoksa mesaj içeriye de verildi?

Şu anlaşılır, Türkiye diyebilir ki, ben geldim 1 Ağustos’ta emir komutayı devraldım, bundan sonrasının sorumluluğu bende, öncesine karışmam; da, örneğin burdaki Mücahitler Derneği falan nasıl kendi tarihlerini silebilir? Örneğin milli arşive giderseniz Şubat 1958 tarihli TMT bildirisini gazetelerde bulursunuz, tüm Kıbrıslı Türk muhtarlara İngilizlerle çalışmamak için istifa çağrısı yapar, 1 Mayıs 1958 sonrası sendikacıları tehdit eder, öldürme yaralama işine girişilir, Fazıl Önder, Berber Yahya’nın ölümünden bizzat TMT sorumludur, gazetelerde imzalı bildirileri çıkar, Kıbrıslı Türklere sendikalardan istifa çağrısı yapar, bu bildirileri Mücahitler Derneği sahiplenmez? Kendi tarihleri ile utanç duyarlar demek olur bu?

Gene 1 Ağustos ve gene aklımda bin bir soru, sahi sizin TMT ne zaman kuruldu?

Murat Kanatlı

Murat Kanatlı

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri, aktivist, anti-militarist, vicdani retçi

Music will never ends..