AktüelPolitikaSağlık ocaklarında hizmet veren diyetisyenler 6 aydır ödenmiyor

Mayıs ayında, Dörtlü Koalisyonun Sağlık Bakanlığı ile Diyetisyenler Birliği arasında imzalanan ve Devlet Hastaneleri’nde diyetisyenlik hizmeti verilmesini sağlayan protokol, UBP-HP hükümeti döneminde krize neden oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 7, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Gazedda-Özel

Mayıs ayında, Dörtlü Koalisyonun Sağlık Bakanlığı ile Diyetisyenler Birliği arasında imzalanan ve sağlık ocaklarında diyetisyenlik hizmeti verilmesini sağlayan protokol, UBP-HP hükümeti döneminde krize neden oldu. 

Mayıs ayında imzalanan protokolde 21 diyetisyen 2 Mayıs’tan itibaren sağlık ocaklarında hizmet vermeye başladılar. Fakat Mayıs ayından Ekim ayına kadar, 6 ay boyunca hizmet veren diyetisyenlere her hangi bir ödeme yapılamdı. 

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim döneminde, hükümet düşmeden günler önce imzalanan protokol ile birlikte 21 diyetisyen ülkenin çeşitli sağlık ocaklarında part-time olarak hizmet vermeleri için yetkilendirilmişti. 

Protokol ile birlikte 17 adet Sağlık Merkez/Ocak/Poliklinikleri’nde ve 5 Sağlık Odasında, geliştirilen proje kapsamına diyetisyenler görev yapmaya başladı. 

Protokol imzalandıktan sonra 2 Mayıs tarihi itibariyle diyetisyenler hizmet vermeye başladı. 

Fakat Mayıs ayından beri yani diyetisyenlere göreve başladıkları günden itibaren, devlet tarafından herhangi bir ödeme yapıldı. 

Diyetisyenler huzursuz, Bakanlık sessiz

Aylardır hizmetlerinin karşılığını alamayan diyetisyenler bu durumdan huzursuz. Sağlık ocaklarında özellikle obezite veya beslenme bozukluğundan kaynaklı hastalıklarla iligili olarak diyetisyenlerin verdikleri hizmete yoğun talep varken, Sağlık Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili sessizliklerini sürdürüyor.

Diyetisyenler Birliği, konuyu konuşmak için Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşme talepleri ise cevapsız bırakılmakta. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft