AktüelGazedda'nın GündemiSağlık çalışanları ölümle tehdit edildi

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevi başında olan sağlık çalışanları şiddete maruz kaldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu, sağlıkta şiddete tahammül göstermeyeceklerini vurguladı ve sağlıkta şiddet ihbar hattı kurulmasını istedi.

KTTB’den yapılan yazılı açıklamada, cumartesi günü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevi başındaki sağlık çalışanlarının öldürme tehdidine, görevlerini yapmalarını engelleyici hareketlere, kamu malına zarar verme davranışına maruz kaldığı kaydedildi.

Bu ve benzeri şiddet olaylarının daha önce de yaşandığı ifade edilen açıklamada “Sağlık çalışanları olarak işimizi yaparken güvenliğimizin sağlanmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız” ifadelerine yer verildi. 

“Kamu hastanelerinde yataklı ve ayaktan sağlık hizmeti veren servislerin güvenlik görevlisinden yoksun çalışması sağlıkta şiddet olaylarına zemin hazırlayıcı olduğu ortadadır” denilen açıklama:

Sağlıkta Şiddete Tahammül Göstermeyeceğiz

03/07/2021 tarihinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevi başında olan sağlık çalışanları şiddete (öldürme tehdidi, görevlerini yapmalarını engelleyici hareketler, kamu malına zarar verme) maruz kalmıştır. Bu ve benzeri olayları daha önce yaşamış olan sağlık çalışanları olarak işimizi yaparken güvenliğimizin sağlanmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Kamu hastanelerinde yataklı ve ayaktan sağlık hizmeti veren servislerin güvenlik görevlisinden yoksun olarak çalışması sağlıkta şiddet olaylarına zemin hazırlayıcı olduğu ortadadır. 

Sağlıkta şiddet sadece sağlık çalışanlarını ilgilendiren bir konu olmayıp, hastalarımızın da sağlık hizmetine erişimini engelleyicidir. Şiddet uygulanan ortamda hastalarımızın sağlığı da tehlikeye girmektedir. Sağlıkta şiddet hastalarımıza kritik müdahalelerin yapılmasını engelleyici bir ortam oluşturmaktadır.

Kamu düzenini bozan her suçta olduğu gibi, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet vakalarında da polis derhal harekete geçip cezai işlem başlatmakla sorumludur. Bu gibi durumlarda taraflar arasında şikayet aranması gerekliliğinin yasal dayanağı yoktur. Polis, şikayet aramaksızın ilgili soruşturmayı yürütmekle yükümlüdür.

Görevleri başında sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele nedeniyle Sağlık Bakanlığı talebiyle veya Polis tarafından yürütülen soruşturma var ise ne aşamada olduğu ile ilgili yetkililerden açıklama bekliyoruz.

Sağlık çalışanlarının görevleri başındayken şiddete maruz kalmaması için acilen gerekli önlemler alınmalı, gerekli düzenlemeler yapılmalıdır!

Sağlık kuruluşlarının bünyesinde;

1-Sağlıkta şiddet ihbar hattı oluşturulmalı

2-Sağlık çalışanlarının iş güvenliği kapsamında şiddete uğramasının önüne geçecek spesifik yasal ve kurumsal düzenlemeler ivedi şekilde yapılmalı

3-Hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarında şiddet olaylarına müdahale edebilecek yetkisi ve eğitimi olan görevlilerin istihdamı sağlanmalıdır

 Sağlıkta şiddeti önlemek için yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz!

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık