UncategorizedSağlık Bakanlığı’ndan Mağusa’daki PCR cihazlarına ilişkin açıklama

Sağlık Bakanlığı, Mağusa Devlet Hastanesi’ndeki PCR cihazlarına ilişkin açıklamada bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 18, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

 Sağlık Bakanlığı, Mağusa Devlet Hastanesi’ndeki PCR cihazlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada, Mağusa Devlet Hastanesi -Doğu Akdeniz Üniversitesi Moleküler Genetik ve Araştıma Laboratuvarı’nın geçtiğimiz hafta hizmete girdiği ve Kovid- 19 PCR testlerine başlandığı hatırlatıldı.

Laboratuvarın kuruluşunda tarım dairesinin PCR laboratuarında bulunan PCR cihazlarının, Tarım Bakanlığı’nın onayı ile hastaneye taşındığı, gerekli bir kabinin de Girne Amerikan Üniversitesi’nden temin edilerek , Başbakanın talimatı ile özellikle Sağlık Bakanı Ali Pilli , müsteşar Ali Çaygür ve müdürlerin desteği ile kurulumun tamamlandığı kaydedildi.

Laboratuarı çalıştıracak hocaları da Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Cumhurbaşkanlığı’nın görevlendirdiği ifade edildi.

Güney Koreli Firma olan İntron firmasına ait kitlerin de Mağusalı iş insanları, bazı sivil toplum örgütleri ve Mağusa Belediyesi’nin bağışladığı paralar ile temin edildiği bildirildi.

Açıklamada laboratuvarın 13 Nisan’da çalışmaya başladığı ve PCR testlerine başlandığı kaydedildi. Bahsedilen kurum ve kişiler dışında, laboratuvarın kurulumunda başka hiçbir kurum ve şahsın katkısı olmadığı da kamuoyuna duyuruldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık