koronavirusSağlık Bakanlığı’na çevrimiçi Covid-19 bildirimi

Covid 19 salgının ilk aşamasını başarıyla tamamlayıp açılımlara başladığımız şu günlerde Sağlık Bakanlığı olası bir covid 19 vakasını en kısa sürede tespit etmek için önemli bir uygulamayı hayata geçirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Covid 19 salgının ilk aşamasını başarıyla tamamlayıp açılımlara başladığımız şu günlerde Sağlık Bakanlığı olası bir covid 19 vakasını en kısa sürede tespit etmek için önemli bir uygulamayı hayata geçirdi.

Ateş öksürük nefes darlığı gibi şikayetlerle doktora başvuran hastaların Covid 19 açısından tetkik edilmesi gerektiğini düşünen doktorlar hastalarını bu bildirim ağı üzerinden hemen Bakanlığa bildirebilecektir.

Bildirim sonrası ateş polikliniklerine yönlendirilecek hastaların polikliniğe ulaşıp ulaşmadığı, yapılan tetkikler, hastasının son durumu 1102 numaralı telefon aracılığı ile öğrenilebilecektir.

Bakanlık da günlük bildirilen ateşli i vaka sayılarında artış olup olmadığını, gönderilen vakalara neler yapıldığını zamanında tespit ederek ona göre zaman kaybetmeden gerekli önlemleri alacaktır.

Bildirim şekli şöyle olacaktır:

Doktorlar Sağlık Bakanlığının web sitesindeki online hizmetler başlığı altındaki covid-19 bildirim sekmesini tıklayarak sisteme girebilecektir. Sisteme girerken sorulan kullanıcı adı ve şifre Tabipler Birliği aracılığı ile tüm doktorlarımıza gönderilmiştir.

Bilindiği üzere Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın 16. Maddesi gereği bulaşıcı hastalıkların bildirimi yasal bir zorunluluktur.

Bildirim için tanının kesinleşmesi beklenmeden olası vaka tanımına uyan her hasta anında online olarak bildirilmelidir.

Ayrıca halkımız da covid 19 olma olasılığı olan kişilerle ilgili ihbarlarını ihbar hattımızdan (1102) bizlere bildirebileceklerdir.

Bu bildirimler de değerlendirilip gerekirse bu kişiler ateş polikliniklerine davet edilecek veya alınacaklardır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık