koronavirusSağlık Bakanlığı uyardı: Belirtilere karşı dikkatli olun

Sağlık Bakanlığı, ülkemizde COVID-19 salgınının artması nedeniyle vatandaşlardan hijyen kurallarına uymalarını ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını istedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 9, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanlığı, ülkemizde COVID-19 salgınının artması nedeniyle vatandaşlardan hijyen kurallarına uymalarını ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarını istedi.

Bakanlıktan yapılan duyuruda şöyle denildi:

Dünya genelinde ve ülkemizde koronavirüs vakalarında artış yaşanıyor. Belirtilere karşı dikkatli olma, temastan kaçınma, izolasyon ve korunmaya yönelik tedbirlere tam uyum hayati önem taşıyor.

Koronavirüs solunum ve temas yoluyla bulaşan bir virüs çeşididir. Bu sebeple kişilerin birbirine temasını önlemek amacıyla toplu alanlarda bulunmaması tehlikenin kontrol altında tutulması açısından oldukça önemlidir. İşyerlerinde de hijyene ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve maske takılması hayati önem taşımaktadır.

Koronavirüs, burun veya ağızdan çıkan küçük damlacıklar yoluyla insandan insana yayılıyor ve COVID-19’lu bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda virüsü etrafa yayabiliyor. İnsanlar, virüs bulaşmış bir kişiden bu damlacıkları soluduklarında COVID-19’u kapabiliyor.

Öte yandan damlacıklar pozitif olan kişinin etrafındaki masa, kapı kolu gibi nesnelere ve yüzeylere tutunabiliyor. Başkaları da pozitif kişinin damlacığının tutunduğu nesnelere veya yüzeylere dokunduktan sonra ellerini göz, burun veya ağıza dokundurmaları halinde enfekte olabiliyor.

Hafif öksürüğü ve genel sağlık durumu iyi olan bir kişiden de COVID-19 bulaşabiliyor. Ayrıca çalışmalar hiçbir semptomu olmayan kişilerin virüsü bulaştırabileceğini gösteriyor.

Özellikle kişilerin kendi hijyenlerine ve çevresindekilerin hijyenlerine dikkat etmesinin yanı sıra zorunlu olmadıkça toplu alanlarda bulunmamaları kişilerle temaslardan kaçınmaları gerekmektedir.

COVID-19’a karşı toplumsal anlamda maske-mesafe-hijyen kuralı en önemli korunma tedbiri olarak değerlendiriliyor.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından alınması gereken temel önlemler şöyle sıralandı:

Eller mümkünse su ve sabunla 2 dakika yıkanmalı, değilse alkol bazlı bir el losyonu ile düzenli ve derinlemesine temizlenmeli veya sabun ve suyla yıkanmalı.

Başkaları ile aradaki mesafe en az 1,5 metre olmalı.

Maske kullanımına özen gösterilmeli.

Kalabalık yerlere gitmekten kaçınılmalı.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan uzak durulmalı.

Belirti ya da hastalık tespiti halinde mutlaka evde kalınmalı. Ve maske takarak en yakın ateş polikliniğine başvurmalıdır.

Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekilmesi durumunda 112 veya 1102 aranarak yardım istenmeli.
El hijyeni çok önemli
Maske, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabiliyor ancak tek başına maske kullanımı COVID-19’a karşı koruma sağlamıyor. Bunun fiziksel mesafe ve el hijyeni ile birlikte uygulanması önem taşıyor.
Ayrıca,
Kişilerin risk grubunda yer alan yakınlarının güvenliği için onları ziyaret etmemeleri, sosyal izolasyona dikkat etmeleri gerekmektedir.
Haberleri sosyal medyadan takip etmemeli, yalnızca güvenilir kaynaklardan doğru bilgiye ulaşılmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın paylaşmış olduğu doğru bilgileri takip etmek bu dönemde daha faydalı olacaktır.
65 yaş ve üzeri ile kronik hastalar ve gençlere çağrımızdır
Özellikle

65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar zorunlu olmadıkça kendini evde izole etmelidir. Gençlerimiz de topluluklardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık