AktüelGazeddablogSadece Kıbrıslı Türklerin mağduriyetlerini görmek yetmez – Umut Bozkurt

Bugün, Şener Levent’in Voice of International Students’in başkanı Emmanuel Achiri’ye Afrika logosu üzerinden başlayan tartışmadan ötürü dava açacağını öğrendim. Şener Levent’le yıllar içinde görüş farklılıklarımız olmuştur ama onun görüşlerini dile getirmesini her zaman önemsedim.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 18, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Bu makale ilk kez, Umut Bozkurt’un kişisel sosyal medya hesabında yayımlanmış, yazarın izniyle siz değerli okuyucularımızın bilgisine getirilmiştir.

Bugün, Şener Levent’in Voice of International Students’in başkanı Emmanuel Achiri’ye Afrika logosu üzerinden başlayan tartışmadan ötürü dava açacağını öğrendim. Şener Levent’le yıllar içinde görüş farklılıklarımız olmuştur ama onun görüşlerini dile getirmesini her zaman önemsedim.

Bu yüzdendir ki Afrika gazetesine linç girişiminden sonra ülkücülerin gazeteye yürüyeceğini duyduğum akşam oraya ilk gidenlerden biriydim ve sosyal medyada da bunu paylaşarak başka insanların gelmesi için uğraştım. 

Levent’in öğrencimiz olan Emmanuel aleyhine dava açacağını öğrendiğimde çok üzüldüm. Kendisi bu kadar sıkıntı yaşamış, susturulmaya çalışılmış bir gazetecinin bir başkasını hukuk yoluyla susturmaya çalışmasına mı üzüleyim, uluslararası öğrencilerin burada yaşadıkları sıkıntıların üzerine bir de böyle bir şeyle karşılaşmalarına mı üzüleyim gerçekten bilemedim.

Şener Levent bugünkü yazısında kendi ülkesinde hor görülen, sömürgeleştirilen Kıbrıslılardan söz etmiş. Kendisine kısmen katılıyorum. Ancak bu ülkede sadece Kıbrıslı Türklerin mağduriyetlerini görmek yetmez.

Uluslararası öğrencilerin deneyimlerini dinlediğimde o mağdur olan Kıbrıslı Türklerin uluslararası öğrencileri nasıl ezdiğini, iş yerlerinde onları nasıl insanlık dışı koşullarda çalıştırdığını, şiddet kullandığını, ev kiralarken siyahlara ev kiralamıyoruz diye ırkçılık yaptığını da biliyorum.

Ben bunca yıldır türlü baskılara maruz kalmış bir gazetecinin, tam da tüm dünyada ırkçılığın tartışıldığı bir dönemde bu konunun gündeme getirilmesini anlayışla ve olgunlukla karşılamasını beklerdim. Ama üzülerek görüyorum ki  onu sindirmeye çalışanların yöntemlerini ziyadesiyle benimsemiş ve aynısını Emmanuel’e ve VOIS’e uygulamak istiyor.

Tüm dünyada siyaset yeniden şekilleniyor, ırk üzerinden giden eşitsizlikler tartışılıyor. Bu tartışma buraya da uğrayacaktır. Ne hukuk yoluyla ne de başka yollarla bu tartışmanın önünü alamazsınız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..