AktüelEkolojiSadece Amazonlar değil Afrika da yanıyor

Haftalardır yangınların sürdüğü Amazon Yağmur Ormanları'ndaki yangınlar sürerken NASA'nın yeni uydu görüntüleri yayınladığı haritaya göre Afrika'daki yangın oranı çok daha fazla.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 28, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Haftalardır yangınların sürdüğü Amazon Yağmur Ormanları’ndaki yangınlar sürerken NASA’nın yeni uydu görüntüleri yayınladığı haritaya göre Afrika’daki yangın oranı çok daha fazla.

Nasa Yangın Bilgilendirme Birimi verilerine göre şu an Angola’da en az 6,902 yangın Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ise 3,395 ayrı nokta yanıyor.

Şu an itibarıyla Amazon Yağmur Ormanları’nda ise 2,227 noktada aktif yangın sürüyor.

“Tüm ekosistem kalıcı olarak etkilenecek”

Dünya oksijeninin yüzde 20’sini sağlayan Amazon Yağmur Ormanları’ndaki yangınlar küresel bir endişe kaynağı olurken, biyoçeşitliliğin yok olması da ayrı bir endişe kaynağı oldu.

Amazon’daki yangınlarla ilgili The Independent gazetesine konuşan George Mason Üniversitesi’nden Profesör Thomas Lovejoy, yanan noktaların geniş çayırlara belki de daha da kuru bir alana dönüşeceğini bunun da bölgenin tüm ekosistemini kalıcı olarak değiştireceğiniz söylüyor.

Yangınlar konusundaki küresel çaptaki farkındalığa, dünya çapından birçok ünlü ismin de tepkilerini sürekli olarak göstermesine karşın yangınlar tropik bölgeye hiç olmadığı kadar alan kaybettirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık