AktüelDünyaRusya’dan İsveç ve Finlandiya’ya NATO uyarısı

Zaharova, “Onlarca yıldır, askeri anlamda bağımsız dış politika çizgisi İsveç ve Finlandiya’yı güvenlik çizgisinde tuttu. Bu politika ülkelerimiz arasında karşılıklı olarak yararlı ve eşit işbirliğini inşa etmek için sağlam bir temel oluşturdu” diye konuştu.
Gazedda KıbrısNisan 17, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma ihtimali gündemine dair açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi Kuzey Avrupa’da barış ve kıtanın güvenlik mimarisi konusunda olumsuz sonuçlara neden olur” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olması halinde ulusal güvenliklerine katkı sağlanmayacağını ve NATO tarafından bu 2 ülkenin ön saflara sürüleceğini belirten Zaharova, “NATO üyeliği ulusal güvenliklerini güçlendirme yeteneğine sahip değil. Kendilerini otomatik olarak NATO’nun ön saflarında bulacaklar. Üstelik NATO üyeliği aslında sahada karar alırken egemenliğin bir kısmından feragat etmeyi ima ediyor” diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya yönetimlerine doğrudan mesaj gönderen Zaharova, “Onlarca yıldır, askeri anlamda bağımsız dış politika çizgisi İsveç ve Finlandiya’yı güvenlik çizgisinde tuttu. Bu politika ülkelerimiz arasında karşılıklı olarak yararlı ve eşit işbirliğini inşa etmek için sağlam bir temel oluşturdu” diye konuştu.

Bu konunun sıkça gündeme gelmesini, “Dış güçlerin İsveç ve Finlandiya’yı Kuzey Atlantik bloğuna çekmek için hedeflenen bir kampanya” yürütmesi olarak nitelendiren Zaharova, konuya dair şöyle dedi:

“Bu ülkelerin topraklarının uzun süredir NATO tarafından yönetildiği, geniş çaplı askeri tatbikatlar yapıldığı bir sır değil. İttifakın neden buna ihtiyacı olduğu anlaşılabilir. Amaç, askeri potansiyel ve coğrafi genişleme oluşturmaya devam etmesi ve sözde Rusya’nın tehditlerine karşı başka bir kanat açmak. Baltık bölgesindeki Finlandiya ve İsveç’in NATO bloğu ile Rusya arasında yeni bir cepheye dönüşme ihtiyacı anlamsız. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi Kuzey Avrupa’da barış ve kıtanın güvenlik mimarisi konusunda olumsuz sonuçlara neden olur.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık