AktüelEkolojiRusya’daki nükleer santralde buhar sızıntısı yaşandı

Rostov Nükleer Santrali’nde yaşanan arızanın ardından, buhar sızıntısının yaşandığı reaktör onarım çalışmaları için devre dışı bırakıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya‘nın güneyindeki Rostov Na-Donu kentinde yer alan Rostov Nükleer Santrali’nde buhar sızıntısı meydana geldi.

Devlet nükleer ajansı Rosatom’un yan kuruluşu Rosenergoatom, santralin içerisindeki dört reaktörden ikincisinde çarşambayı perşembeye bağlayan gece buhar sızıntısı tespit edildiğini söyledi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada sızıntının tespit edilmesinin ardından perşembe günü reaktörün onarım için devre dışı bırakıldığı belirtildi.

Radyasyon seviyeleri normal

Açıklamada sızıntının sebebi olarak reaktörün buhar jeneratöründe radyoaktif olmayan su taşıyan 18 milimetrelik bir borudaki kaynak hatası gösterildi.

Rosenergoatom sözcüsü Andrei Timonov, AFP’ye olayın tehlike oluşturmadığını ve radyasyon seviyelerinin normal seviyede olduğunu söyledi.

Timonov açıklamasında “İnce bir buhar damlaması vardı. İki gün içerisinde her şeyi tamir edeceğiz” ifadelerini kullandı ve onarım için önce borunun soğumasını beklediklerini aktardı.

En büyük nükleer enerji üreticilerinden

Rusya, dünyanın en büyük nükleer enerji üreticilerinden biri. Bazıları Sovyet döneminden kalma nükleer santrallerde zaman zaman işletim arızaları meydana geliyor.

Kremlin kendisini nükleer enerji hizmetlerinin önemli bir ihracatçısı olarak konumlandırmayı hedefliyor. Rosatom ise Türkiye, Mısır ve Hindistan gibi ülkelerde nükleer projeleri üzerinde çalışıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık