AktüelEkolojiRusya’daki iklim grevcisine 6 gün hapis cezası

Rusya’da 40 haftadır iklim için okul grevine çıkan Arshak Makichyan’a izinsiz gösteri yapmak suçlamasıyla 6 gün hapis cezası verilmesine öğrencilerden tepki yağdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 24, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünyanın dört bir yanında iklim için okul grevine çıkan öğrencilerin oluşturduğu Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin Rusya temsilcisi Arshak Makichyan’a 20 Aralık’taki duruşmasında “izinsiz gösteri yapmak” suçlamasıyla 6 gün hapis cezası verilmesine hükmedildi. Böylece, dünyada ilk defa bir öğrenci iklim grevi yaptığı için ceza almış oldu.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Makichyan, 40 haftadır cuma günleri iklim için okul grevi yapıyordu. Bu sırada birçok kez gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Madrid’te gerçekleşen BM İklim Değişikliği 25. Taraflar Konferansı’na katılan genç aktivist ülkesine döndüğünde tutuklanma ihtimali olduğundan bahsetmiş “Tutuklanmaktan korkmuyorum. Yeterincesini yapamamış olmaktan korkuyorum” demişti.

Öğrenciler destek oldu

Makichyan hakkında verilen ceza sonrasında dünyanın dört bir yanından destek mesajları geldi. Greve çıkan öğrenciler “Arshak’a özgürlük” yazılı pankartlar ile Rusya’nın grevlere karşı tutumunu eleştirdi.

Greta: Herkesin geleceğini savunduğu için tutuklandı

İsveç’te 15 yaşındayken Parlamento önünde başladığı iklim greviyle Gelecek için Cumalar hareketini başlatan Greta Thunberg ise sosyal medyada paylaştığı mesajda “Makichyan, herkesin geleceğini savunduğu için 6 gün hapis cezası aldı. Onu ve Rusya’daki grevcileri destekleyin” yazdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık