AktüelEkolojiRusya’da ayılar aşırı sıcaklıklar sebebiyle kış uykusuna yatamadı

İklim krizine bağlı mevsim normali üzerindeki sıcaklıklar yüzünden Rusya’da ayılar ve kirpiler kış uykusuna yatamazken, kuşlar göç edemedi. Hanımeli ise üçüncü kez çiçek açıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 2, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

İki aydır iklim krizi sebebiyle mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklar yaşayan Rusya’da hayvanlar ve bitkiler de bu durumdan etkilendi. Sıcaklık seviyeleriyle hala sonbaharda olduğunu düşünen ayılar ve kirpiler kış uykusuna yatamadı.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, tavşanlar sonbaharda beyaza dönerek, neredeyse iki ay boyunca avcılar ve yırtıcılar için kolay hedef oldu. Kuşlar göç mevsimi geldiğinin farkına varmazken, hanımeli ise bu yıl içerisinde üçüncü kez çiçek açıyor.

Russia Beyon’da yer alan habere göre Rusya Devlet Üniversitesi’nden Prof. Yevgeniy Yeskov, “İlk karlar gelene kadar, tavşanlar avcılar için kolay bir avdı ancak birçoğunun öldüğünü doğrulayan herhangi bir verimiz yok. Sonuçta hayvanlar insanlar gibi: kendilerini sıcak tutmak için ne kadar az enerji harcarlarsa, o kadar cesur ve neşeli olurlar” dedi.

Kuşlar göç etmedi

Sıcak geçen kış aylarından etkilen türlerden birinin ise kuşlar olduğunu söyleyen Yeskov “Sadece kasabalarda yaşayan ördekler değil, aynı zamanda vahşi doğada yaşayanlar, sıcak havalarda uçuş yapmamayı tercih eder. Sonuçta, yaban kuşları için daha sıcak iklimlere yönelme sinyali, nehirlerin ve göllerin donmasıdır. Ancak buz yoksa uçmak için bir sebep yok ”dedi.

Aralık ve Ocak’ta ayılar ormanda

Ayı ve kirpi gibi kış uykusuna yatmak için kar yağışını bekleyen hayvanlar ise yıllık döngülerini tamamlayamadı. Aralık ve Ocak aylarında canlıların hala ormanda dolaştığını Yeskov, “kış uykusu iki numaralı öncelik, yiyecek ise bir numaralı. Bol miktarda yiyecek varsa, ayıların kış uykusuna yatması için de bir sebep olmaz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..