AktüelDünyaRusya seçimlerinde yolsuzluk iddiası

Rusya'da pazar günü sona eren parlamento seçimlerinin galibi, oy kaybına rağmen Putin'in partisi Birleşik Rusya oldu. Muhaliflerse seçimlerde yolsuzluk yapıldığı kanısında.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya’da parlamentonun alt kanadı  Duma’nın 450 üyesini belirlemek üzere cuma günü başlayan oy verme işlemi pazar günü sona erdi. Geçici sonuçlara göre Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in partisi Birleşik Rusya, seçimin galibi oldu. Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, sayılan oyların yüzde 49’unu Birleşik Rusya’nın aldığı belirtildi.

Birleşik Rusya, 2016’da yapılan bir önceki seçimlerde oyların yüzde 54’ünü almıştı.

Son seçimler, Putin açısından bir dayanıklılık testi olarak görülüyordu. Rusya’da artan fiyatlar ve buna karşın gelir düzeyinin düşmesi nedeniyle Putin yönetimine karşı hoşnutsuzluk büyüdüğü belirtiliyor.

Seçimde Komünist Parti‘nin oy oranı yüzde 20, aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski‘nin partisi LDPR‘nin oy oranı da yüzde 8,5 olarak açıklandı. Yeni kurulan Yeni Halk adlı partinin yüzde 5’lik barajı geçip geçmediği ise henüz netlik kazanmadı.

Yaklaşık 110 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere katılım oranı ise yüzde 45’te aldı. Oyların yüzde 50’sindan fazlasının sayıldığı belirtiliyor.

Navalni yanlılarına engel

Tutuklu muhalif siyasetçi Aleksey Navalni yanlılarının “aşırılık yanlısı” oldukları gerekçesiyle seçimlere katılmalarına izin verilmemişti. Navalni’nin müttefiklerinden Leonid Volkov, pazar günü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bir gün iyi adayların oylanmasının mümkün olabildiği, farklı siyasi görüşlerin temsil edildiği bir Rusya’da yaşayacağız” dedi.

Navalni yanlıları, seçimlerin bitmesine kısa bir süre kala taraftarlarına taktik oy kullanmaları çağrısında bulunarak bölgelerinde Putin’in partisini yenilgiye uğratacak adaylara oy vermeleri çağrısında bulundu.

Bağımsız kuruluş Golos: Yolsuzluk yapıldı

Seçimleri gözlemleyen Golos adlı bağımsız bir kuruluş ise seçimlerde yolsuzluk yapıldığını iddia etti. Seçim gözlemcilerinin tehdit edilmesi ve seçmen başına birden fazla oy sayılması da dahil yaklaşık 4 bin seçim ihlali  yapıldığını iddia eden Golos, Rus resmi makamlarını suçladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık