Ekonomi PolitikPolitikaRusya, İdlip’i bombaladı iddiası

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), gözlerin çevrildiği İdlip’in Rus savaş uçakları tarafından bombalandığını ileri sürdü. Suriye iç savaşının kilitlendiği, selefi grupların öncülüğünü yapan El Kaide uzantılı El Nusra Cephesi’nin (Heyet Tahrir El-Şam- HTŞ) kontrolündeki İdlip’e yönelik Rus savaş uçakları tarafından bombardıman düzenlediği ileri sürüldü. Özellikle kentin güneyinden ilerleyen rejim güçlerinin önünü açmak ve direnci kırmak için Rusya ve İran’ın saldırı hazırlığı yaptığı İdlip’e en son 22 gün önce bombardıman düzenlenmişti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), gözlerin çevrildiği İdlip’in Rus savaş uçakları tarafından bombalandığını ileri sürdü.
Suriye iç savaşının kilitlendiği, selefi grupların öncülüğünü yapan El Kaide uzantılı El Nusra Cephesi’nin (Heyet Tahrir El-Şam- HTŞ) kontrolündeki İdlip’e yönelik Rus savaş uçakları tarafından bombardıman düzenlediği ileri sürüldü. Özellikle kentin güneyinden ilerleyen rejim güçlerinin önünü açmak ve direnci kırmak için Rusya ve İran’ın saldırı hazırlığı yaptığı İdlip’e en son 22 gün önce bombardıman düzenlenmişti.
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 22 günlük suskunluğun ardından Rus savaş uçaklarının kenti yeniden vurmaya başladığını duyurdu.
Türkiye, ABD ve AB ülkelerinin karşı çıkmalarına rağmen düzenlenen bombardımanın nereye yapıldığı ve sonuçları hakkında bilgi verilmezken, İdlip’in durumunun Türkiye, İran ve Rusya tarafından 7 Eylül’de Tahran’da masaya yatırılması bekleniyor.
AB ülkelerinin olası bir göç dalgasından duyduğu endişe, ABD’nin bölgede Rusya’nın güçlenmesi, Türkiye’nin de Halep, Şam’ın kırsalı ve Guta’dan İdlip’e topladığı selefileri koruma çabası ile karşı çıktığı operasyon konusunda Suriye rejiminin hazırlıkları ise, Rusya ve İran desteği ile son aşamada.
ABD Başkanı Donald Trump da, Twitter aracılığı ile Suriye’de Beşşar Esed rejiminin İdlib’e “düşünmeden” saldırmaması gerektiğini belirtmiş ve “Ruslar ve İranlılar bu muhtemel insanlık trajedisinde yer alarak derin bir insani hata yaparlar. Yüz binlerce insan ölebilir. Olmasına  müsaade etmeyin” ifadesini kullanmıştı.
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık