PolitikaRusya Ekonomi Bakanı Rüşvet Suçlamasından Gözaltına Alındı

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, rüşvet aldığı iddiaları üzerine hakkında açılan soruşturma kapsamında bugün gözaltına alındı. Rusya’nın rüşvetle mücadele birimi Soruşturma Komitesi, petrol devi Rosneft’in bir diğer petrol şirketi Bashneft’in hisselerini satın alma işlemi sırasında Ulyukayev’e 2 milyon dolar ödeme yapıldığını bildirdi. Rosneft’in Bashneft’in yüzde 50 hissesini satın alma işlemine nihai onayı Ekonomi Bakanlığı vermişti. Ulyukayev, SSCB döneminde 1991’deki darbe girişiminden bu yana gözaltına alınan en yüksek Rus yetkili oldu. Bakan rüşvet alırken ‘suçüstü yakalandı‘...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 15, 2016
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, rüşvet aldığı iddiaları üzerine hakkında açılan soruşturma kapsamında bugün gözaltına alındı.

Rusya’nın rüşvetle mücadele birimi Soruşturma Komitesi, petrol devi Rosneft’in bir diğer petrol şirketi Bashneft’in hisselerini satın alma işlemi sırasında Ulyukayev’e 2 milyon dolar ödeme yapıldığını bildirdi.

Rosneft’in Bashneft’in yüzde 50 hissesini satın alma işlemine nihai onayı Ekonomi Bakanlığı vermişti.

Ulyukayev, SSCB döneminde 1991’deki darbe girişiminden bu yana gözaltına alınan en yüksek Rus yetkili oldu.

Bakan rüşvet alırken suçüstü yakalandı

Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Rus RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma, Rosneft yetkililerinden tehditte bulunarak rüşvet almak iddialarıyla ilgili yürütülüyor” dedi ve Ulyukayev’in rüşvet alırken ‘suçüstü yakalandığını’ vurguladı.

Ekonomi bakanı, suçlu bulunması halinde, sekiz ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilir.

Rus devletinin sahibi olduğu Rosneft, Ekim ayında 5 milyar dolar karşılığında Bashneft şirketinin yüzde 50 hissesini satın almıştı.

Ulyukayev, 2013’te ekonomi bakanı olmuş, bundan önce de yaklaşık 10 yıl boyunca merkez bankası başkanlığı yapmıştı.

bbctürkçe

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..