AktüelMüzakerelerRusya Büyükelçisi: BM Güvenlik Konseyi’nin 5 Üyesi Uluslararası Konferansa Katılmalı

Rusya Federasyonu`nun Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy,  Türkiye’deki durumun kolay olmadığını ancak Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devam etmesi ve bu yönde daha çok çabalar harcanması gerektiğine işaret etti. Osadchiy, bugün Lefkoşa’daki Rusya Büyükelçiliğinde EDEK başkanı Marinos Sizopoulos ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. EDEK Başkanı ise Osadchiy’i BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılımı ile Kıbrıs sorunuyla ve Kıbrıs sorununun uluslararası boyutunu görüşmek amacıyla uluslararası bir konferansın yapılması için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin talepte bulunması gerektiği ile ilgili EDEK’in önerisi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 28, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya Federasyonu`nun Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy,  Türkiye’deki durumun kolay olmadığını ancak Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devam etmesi ve bu yönde daha çok çabalar harcanması gerektiğine işaret etti.

Osadchiy, bugün Lefkoşa’daki Rusya Büyükelçiliğinde EDEK başkanı Marinos Sizopoulos ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

EDEK Başkanı ise Osadchiy’i BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılımı ile Kıbrıs sorunuyla ve Kıbrıs sorununun uluslararası boyutunu görüşmek amacıyla uluslararası bir konferansın yapılması için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin talepte bulunması gerektiği ile ilgili EDEK’in önerisi hakkında bilgilendirdi.

Rus Büyükelçi EDEK’in sunduğu öneriyle ilgili  bir soruya, ülkesinin müzakerelerin devam etmesini daima desteklediği yanıtını verdi.

Kıbrıs sorununun uluslararası boyutu hakkında Stanislav Osadchiy, “bu BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ülkenin katılımı ile geniş, uluslararası bir konferans sırasında ele alınmalıdır. Fransa dâhil diğer ülkeler de böyle bir zirvenin yapılmasını istediklerine inanıyorum ve bence böyle bir zirvenin gerçekleştirilmesi Kıbrıslıların yararına olacaktır” dedi.

Türkiye’deki duruma da değinen Büyükelçi, Türkiye’deki durumun kolay olmadığı görüşünü ifade ederek; ancak müzakerelerin devam etmesi, çözümler bulunması ve ele alınması gereken konular müzakere masasına iki tarafın katılmasıyla ele alınması gerektiğine işaret etti.

Stanislav Osadchiy, Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıslılar tarafından bulunması gereken bir çözüm olması ve bu yönde daha çok çaba harcanması gerektiği görüşü tekrarladı.

EDEK Başkanı ise, İsviçre’nin Mont Pelerin’de yapılan müzakerelerdeki başarısızlıktan sonra EDEK’in Kıbrıs sorunundaki iç boyutundan,  güvenlik, garantiler, Türk ordusunun ve “yerleşiklerin” adadan ayrılmasını içeren Kıbrıs sorununun özü olan uluslararası boyutuna taşınması hakkında müzakereler için değişik bir öneri sunduğunu söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık