PolitikaRüşvet Almaktan Hüküm Giyen Rusya Ekonomi Bakanı Ulyukayev Görevden Alındı

Moskova’daki Basmannıy Mahkemesi’nin rüşvet almak suçlamasıyla hakkında ev hapsi kararı verdiği Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevinden alındı. Sputnik’te yer alan habere göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yolsuzlukla suçlanan Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev’in güven kaybı nedeniyle Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevden alındığını açıkladı. Ulyukayev hakkında devlet petrol şirketi Rosneft’in, bir diğer petrol şirketi Başneft’in hisselerini satın alabilmesi için bakanlık adına olumlu görüş bildirmesi karşılığında rüşvet aldığı gerekçesi ile resmen suçlama...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 15, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Moskova’daki Basmannıy Mahkemesi’nin rüşvet almak suçlamasıyla hakkında ev hapsi kararı verdiği Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevinden alındı.

Sputnik’te yer alan habere göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yolsuzlukla suçlanan Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev’in güven kaybı nedeniyle Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından görevden alındığını açıkladı.

Ulyukayev hakkında devlet petrol şirketi Rosneft’in, bir diğer petrol şirketi Başneft’in hisselerini satın alabilmesi için bakanlık adına olumlu görüş bildirmesi karşılığında rüşvet aldığı gerekçesi ile resmen suçlama yöneltilmişti. Ulyukayev, 1990’dan beri Rusya’da gözaltına alınan ilk yüksek düzey yetkili olmuştu.

EV HAPSİ

Rüşvet almakla suçlanan Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ev hapsine alındı.  Ulyukayev hakkında ev hapsi kararı alan Moskova’daki Basmannıy Mahkemesi, bakanın avukatlarının günde 2 saatlik yürüyüş izni talebini de geri çevirdi. Bakan, Moskova’nın Minsk Caddesi’ndeki dairesinde ev hapsinde tutulacak.

Bakana elektronik kelepçe takılacağı belirtilirken; TASS haber ajansına konuşan bir kaynak, ceza infaz memurlarının haftada en az iki kez Ulyukayev’i ziyaret edeceğini ve resmi araçla mahkeme ile soruşturma kurumuna ulaştıracağını anlattı. Acil servis, polis ve ceza infaz kurumuna telefon etme hakkına sahip olacak Ulyukayev’in diğer görüşmeler için mahkemeden izin alması gerekeceği kaydedildi.

‘BAKANIN SUÇUNU KANITLAYAN SOMUT DELİLLER VAR’

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, bakanın suçunu kanıtlayan somut delillere sahip olduklarını belirterek, “Aralarında operasyon sırasında ele geçirilen materyaller, ses ve görüntü kayıtları, kanunlara uygun olarak alınan tanık ifadeleri yer alıyor ama soruşturma devam ettiğinden şu anda bu delilleri açıklayamıyoruz” diye açıkladı. Petrenko, tüm delillerin mahkeme tarafından kabul edildiğini de sözlerine ekledi.

MEDVEDEV: HİÇBİR DEVLET YETKİLİSİ DOKUNULMAZ DEĞİL

Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’ndaki Birleşik Rusya fraksiyonu toplantısında konuşan Medvedev, “Bakan Ulyukayev’in gözaltına alınmasıyla ilgili şunu söylemek istiyorum. Elbette bu hem iktidar hem de hükümet için ağır bir olay. Yaşananlar kavrayışımın ötesinde” dedi.

Hiçbir devlet yetkilisinin dokunmaz olmadığı uyarısında bulunan Medvedev, “Bu ve benzer olaylardan tek, tartışılmaz ve gelenekleri dikkate alındığında ülkemiz için çok önemli bir sonuç çıkarılmalı. İktidar temsilcilerden kimse, ne bakanlar, ne milletvekilleri, ne valiler, ne de diğer herhangi devlet yetkilileri, yolsuzluk yaparken dokunulmaz değildir” diye konuştu.

Foto: © AFP 2016/ Olga MALTSEVA

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık