AktüelDünyaRus Novaya gazetesinden savaş karşıtı bildiri: Keder ve utanç içindeyiz

Muhalif Rus gazetesi Novaya, Ukrayna operasyonunun başlaması sonrası savaş karşıtı bildiri yayımladı. Nobel Barış Ödülü sahibi yayın yönetmeni Muratov, "Kederle birlikte bir de utanç içindeyiz" dedi.
Gazedda KıbrısŞubat 24, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya’nın yıllardır antidemokratik baskılara ve yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle tanınan muhalif yayın organı Novaya Gazete, savaş karşıtı bir bildiri yayımladı. Novaya Gazete’nin 8 Ekim 2021’de Nobel Ödülü alan Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov, yazılı ve görüntülü olarak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle deniyor:

“Bugün hepimiz erken saatlerde yazı işlerinde toplandık. Keder içindeyiz.

Ülkemiz, Başkan Putin’in emriyle Ukrayna ile savaş başlattı. Ve bu savaşı durduracak hiç kimse yok. Bundan dolayı, kederle birlikte bir de utanç içindeyiz.

Başkomutan elindeki ‘nükleer düğme’yi, pahalı bir arabanın anahtarlığı gibi çevirip duruyor.

Acaba bir sonraki adım nükleer bir salvo mu olacak? Doğrusu ben Vladimir Putin’in misilleme silahıyla ilgili sözlerini başka türlü yorumlayamıyorum.

Novaya Gazeta’nın bu sayısını iki dilde basacağız: Ukraynaca ve Rusça. Çünkü biz ne Ukrayna’yı düşman, ne de Ukrayna dilini düşmanın dili olarak görüyoruz. Ve bu yaklaşımları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.

Son olarak şunu belirtelim, gezegenimizdeki hayatı yalnızca küresel bir savaş karşıtı hareketi kurtarabilir.”

Dmitriy Muratov,

Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni,

Nobel Barış Ödülü sahibi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık