AktüelKıbrıs Sorunu“Rum-Yunan ikilisi” söylemi geri döndü

Uzun yıllardır kullanılmayan “Rum-Yunan ikilisi” söylemi, seçtirilmiş Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs konusuyla ilgili yapmaya çalıştığı açıklama içinde yeniden hayat buldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uzun yıllardır kullanılmayan “Rum-Yunan ikilisi” söylemi, seçtirilmiş Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs konusuyla ilgili yapmaya çalıştığı açıklama içinde yeniden hayat buldu.

Gözlerimiz yollarda kalmıştı. Yıllardır duymadığımız “Rum-Yunan ikilisi” ifadesi, yeniden hayat buldu. Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bugün Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı açıklamada, yıllardır “öldü” dediğimiz söyleme yeniden hayat verdi. Tatar açıklamasında şunları kaydetti:  

“Kıbrıs’ın gerçeklerine uygun olan egemen iki ayrı devlet modelini hayata geçirebilmek için uğraşlarımız devam ederken, Rum-Yunan ikilisinin çözüm karşıtı tahrikleri de devam ediyor.  Bunun en son örneği de Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretinde yaşanmıştır. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında yapmış oldukları açıklamalar Rum-Yunan zihniyetinin değişmediğini ve değişmeyeceğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. BM Genel Sekreterinin gayri resmi 5+BM toplantısının gerçekleşmesi yönünde girişimleri devam ederken, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye’ye yönelik gerçek dışı iddiaları ve suçlamaları diyalog ile görüşmeleri dinamitleyici niteliktedir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık