PolitikaRİK Muhabiri: İstifa Söylentilerinin Doğru Olmadığını Söyledim…İddialar Yalandır

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın istifa etmeyi düşündüğü ve bunu TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun engellediği yönündeki RIK muhabirine dayandırılan iddialar ve bu iddiaları Sözcü Barış Burcu’nun yalanlaması sonrası RIK’ın İstanbul Muhabiri Anna Andreu’dan açıklama geldi. Andreu açıklamasında “RIK TVsinde benim Sayın Mustafa Akıncı’nın istifasını engellemek için Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kuzey Kıbrıs’a geldiğini söylediğim iddia edilmiştir. Bu iddia yalandır.” ifadelerini kullandı. RİK İstanbul Muhabiri Andreu, kayıtların halen durduğunu belirterek söz konusu programda iddiaları yalanladığını belirtti....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın istifa etmeyi düşündüğü ve bunu TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun engellediği yönündeki RIK muhabirine dayandırılan iddialar ve bu iddiaları Sözcü Barış Burcu’nun yalanlaması sonrası RIK’ın İstanbul Muhabiri Anna Andreu’dan açıklama geldi.

Andreu açıklamasında “RIK TVsinde benim Sayın Mustafa Akıncı’nın istifasını engellemek için Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kuzey Kıbrıs’a geldiğini söylediğim iddia edilmiştir. Bu iddia yalandır.” ifadelerini kullandı.

RİK İstanbul Muhabiri Andreu, kayıtların halen durduğunu belirterek söz konusu programda iddiaları yalanladığını belirtti. Andreu açıklamasında “Bana yayında ‘Mustafa Akıncı’nın istifa etmek istediğini söylentileri sorulmuş ve ben bu soruya cevaben Kıbrıs Türk tarafında böyle bir haber ve söylenti olmadığını bu iddiaların tamamen Kıbrıs Rum tarafında çıktığını belirttim. Hatta ben Kıbrıs Rum tarafında bazılarının iddia ettiği gibi Çavuşoğlu’nun Akıncı’yı istifa etmemesi yönünde ikna etmek için geldiği iddialarını yalanlayarak Akıncı’nın Mont Pelerin’den sonra ilk kez bir Türk yetkiliyle görüştüğünü ve bilgilendirdiğini ve bu iddiaların muhtemelen asılsız olduğunu bir defa daha altını çizdim.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Anna Andreou on Twitter

Afrika gazetesi haber yaparken dikkat etsin. Bu tamamen yalan bir haber. RİK e istifa söylentilerin doğru olmadığını söyledim @cenkgurcag

Afrika Gazetesi, RİK İstanbul Muhabiri Anna Andreu’ya dayandırdığı “Çavuşoğlu Akıncı’nın İstifasını Önlemiş” başlıklı haberini manşetine taşımış, bunun ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ise Andreu’ya dayandırılan haberdeki iddiaları doğru kabul ederek söz konusu haberi yalanlamıştı.

Barış Burcu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyleydi:

Rum Devlet Televizyonu RIK’te yayınlanan bir programa İstanbul’dan bağlanan muhabirleri Anna Andreou’nun, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun KKTC ziyaretinin perde gerisinde, görevinden istifa etmeyi düşünen Cumhurbaşkanı Akıncı’yı bu kararından vazgeçirmek olduğuna dair duyumlar”dan bahsettiği ve bu iddianın da bugünkü günlük bir gazetemizde manşetten haber yapıldığı görülmüştür.

Bu haber tamamen asılsız olup, Sayın Çavuşoğlu’nun ziyaretinde bir an için bile gündem olmamıştır.

Cumhurbaşkanı Mıstafa Akıncı’nın seçilirken halkımıza verdiği sözlerin gereğini yapmak uğraşısı dışında bir düşüncesi yoktur.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık