AktüelEkonomi PolitikGenelPolitikaReynar’dan Yargıtay kararı yorumu: “Umut kırıntılarına teslim olmayalım”

Avukat Tacan Reynar, Halil Karapaşaoğlu ile ilgili Yargıtay kararırını yorumladı. Yanılgıya düşmeyelim diyen Reynar, şu ifadeleri kullandı: “Bu fahiş bulunan bir cezanın düşürülmesi, ancak vicdani reddinden dolayı bir kişinin hapislik cezası alabileceğinin onanmasıdır, bunun içtihat haline getirilmesidir. Elbette Yargıtay, hapislik için alt mahkemenin verdiği alternatif 20 günlük ceza takdirini 3 güne düşürerek “ceza indirimi”ne gitmiş olabilir, ancak bu yeterli değildir. Her yıl seferberliğe gitmeyi reddeden vicdani retçiler için artık Yargıtay’ın vermiş olduğu içtihat kararı var....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 18, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Avukat Tacan Reynar, Halil Karapaşaoğlu ile ilgili Yargıtay kararırını yorumladı. Yanılgıya düşmeyelim diyen Reynar, şu ifadeleri kullandı: “Bu fahiş bulunan bir cezanın düşürülmesi, ancak vicdani reddinden dolayı bir kişinin hapislik cezası alabileceğinin onanmasıdır, bunun içtihat haline getirilmesidir.
Elbette Yargıtay, hapislik için alt mahkemenin verdiği alternatif 20 günlük ceza takdirini 3 güne düşürerek “ceza indirimi”ne gitmiş olabilir, ancak bu yeterli değildir.
Her yıl seferberliğe gitmeyi reddeden vicdani retçiler için artık Yargıtay’ın vermiş olduğu içtihat kararı var.
Bu kutlanacak bir zafer değil, vicdani ret hakkının karşılığının cezaevi olduğu gerçeği ile yüzleşmemizdir.
Yasa çalışmasının takipçisi olmaya devam edelim ve kurulu düzenin bahşettiği umut kırıntılarına teslim olmayalım.”

İşte Reynar’ın açıklaması:

ASKERİ YARGITAY’IN KARARI
NE ANLAMA GELİYOR?

Halil Karapaşaoğlu’nun almış olduğu cezanın istinaf kararı okundu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi Yargıtay’ı tarafından alt mahkeme kararı ceza takdiri hatalı bulunarak düzeltildi.
Yanılgıya düşmeyelim. Bu fahiş bulunan bir cezanın düşürülmesi, ancak vicdani reddinden dolayı bir kişinin hapislik cezası alabileceğinin onanmasıdır, bunun içtihat haline getirilmesidir.
Elbette Yargıtay, hapislik için alt mahkemenin verdiği alternatif 20 günlük ceza takdirini 3 güne düşürerek “ceza indirimi”ne gitmiş olabilir, ancak bu yeterli değildir.
Her yıl seferberliğe gitmeyi reddeden vicdani retçiler için artık Yargıtay’ın vermiş olduğu içtihat kararı var.
Bu kutlanacak bir zafer değil, vicdani ret hakkının karşılığının cezaevi olduğu gerçeği ile yüzleşmemizdir.
Yasa çalışmasının takipçisi olmaya devam edelim ve kurulu düzenin bahşettiği umut kırıntılarına teslim olmayalım.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©