AktüelEkonomiEkonomi PolitikReuters: Türkiye’deki Elektrik Şirketleri İflas Başvurusunda Bulunabilir

Reuters’a konuşan bir üst düzey enerji şirketi yöneticisi, “(Türkiye’deki) Elektrik şirketlerinin birbiri ardına iflas başvurusunda bulunması sürpriz olmaz. Birçok şirket çok zor durumda ve yeniden yapılandırma için panik halindeler” değerlendirmesi yaptı. Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye’nin 50 milyar dolara yakın borcu olan enerji sektöründeki son durumu mercek altına aldı. Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Avusturya merkezli enerji firması OMV’nin 2013’te girdiği Türkiye piyasasından çıkma kararı aldığı belirtilerek, “Türk elektrik şirketleri, TL değer kaybederken ve enerji maliyetleri...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 12, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Reuters’a konuşan bir üst düzey enerji şirketi yöneticisi, “(Türkiye’deki) Elektrik şirketlerinin birbiri ardına iflas başvurusunda bulunması sürpriz olmaz. Birçok şirket çok zor durumda ve yeniden yapılandırma için panik halindeler” değerlendirmesi yaptı.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye’nin 50 milyar dolara yakın borcu olan enerji sektöründeki son durumu mercek altına aldı.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Avusturya merkezli enerji firması OMV’nin 2013’te girdiği Türkiye piyasasından çıkma kararı aldığı belirtilerek, “Türk elektrik şirketleri, TL değer kaybederken ve enerji maliyetleri artarken, bankalarla yeniden yapılandırma görüşmeleri yapıyor” denildi.

Haberde, ajansa konuşan bir üst düzey enerji şirketi yöneticisinin, “Elektrik şirketlerinin birbiri ardına iflas başvurusunda bulunması sürpriz olmaz. Birçok şirket çok zor durumda ve yeniden yapılandırma için panik halindeler” yorumuna yer verildi.

Suudi Arabistan merkezli elektrik üreticisi ACWA Power’ın Ticari Direktörü Selim Güven ise “Piyasada öngörülebilirlik ya da netlik yok” dedi ve devamla şu sözleri kaydetti:

“Bu da yeniden yapılandırmayı daha da zorlaştırıyor. Bu şirketlerin finansal istikrarını tehlikeye atıyor. Üretim sektörünü dolaylı olarak sübvanse ettiğinizde ve tüketicilere ucuz elektrik desteği verdiğinizde, enerji sektöründe mali sürdürülebilirliğe, öngörülebilirliğe ve yabancı yatırımcı iştahına arar veriyorsunuz. Öngörülebilirliğe, tutarlı devlet politikalarına, mali istikrara ve uzun süreli fonlamaya ihtiyaç var. Şu an tüm bu alanlarda zorlanıyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık