AktüelEkonomi PolitikResmi yazışmalara göre Maraş’ın “Osmanlı mülkleri” 1935’te 18 bin KL’ye çevrildi 

Dönemin Evkaf Dairesi Müdürü Nail Asaf ile yine aynı dönemin Savunma Bakanı ve KTFD Başkan Yardımcısı Osman Örek arasında gerçekleşen “Abdullah Paşa Vakfı’nın Maraş’taki mülklerine yönelik” resmi yazışmalarda, Abdullah Paşa Vakfı'na ait emlakin tamamının karşılıklı anlaşma yoluyla paraya çevrildiği ifade ediliyor…
Gazedda KıbrısŞubat 6, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dönemin Evkaf Dairesi Müdürü Nail Asaf ile yine aynı dönemin Savunma Bakanı ve KTFD Başkan Yardımcısı Osman Örek arasında gerçekleşen “Abdullah Paşa Vakfı’nın Maraş’taki mülklerine yönelik” resmi yazışmalarda, Abdullah Paşa Vakfı’na ait emlakin tamamının karşılıklı anlaşma yoluyla paraya çevrildiği ifade ediliyor…

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’in Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, “Maraş’ın kapalı kısmındaki mülklerin Abdullah Paşa Vakfı’na ait olduğu” yönünde ortaya attığı iddiaları, Araştırmacı Yazar – Arkeolog Tuncer Bağışkan ‘belgelerle’ yalanladı. 

Resmi yazışmalar…

Bağışkan’ın paylaştığı ve Evkaf Arşiv’inden çıktığını belirttiği Haziran 1975 tarihli belgelerde, dönemin Evkaf Dairesi Müdürü Nail Asaf ile yine aynı dönemin Savunma Bakanı ve KTFD Başkan Yardımcısı Osman Örek arasında gerçekleşen “Abdullah Paşa Vakfı’nın Maraş’taki mülklerine yönelik” yazışmaları yer alıyor. 

Dönemin Evkaf Müdürü Asaf: Vakıf 1935 yılında kapatıldı 

Resmi yazışmalarda Evkaf Dairesi Müdürü Nail Asaf, Maraş’taki es-Seyyit Abdullah Paşa Vakfı’na ait emlakin tamamının karşılıklı anlaşma yoluyla paraya çevrildiğini, bu paranın İstanbul’da ikamet eden Vakfın son mütevellisi Mehmet Remzi Bey’e gönderildiğini, Maraş’taki bu vakfın 1935 yılında kapatıldığından o tarihten sonra Maraş’ta bu vakfa ait herhangi bir mal varlığının bulunmadığını ifade ediyor: 

“Es – Seyit Abdullah Paşa Vakfı aşar üzerine tesis edilmiş Vakıf olup, 1933 senesinde nakte tahvil edilerek o zaman mütevellisi bulunan İstanbul’da Mehmet Remzi Bey’e defaten 18, 467, 16, 8 K.L. (on sekiz bin dört yüz altmış yedi lira on altı şilin sekiz kuruş) tazminat ödemek suretiyle Kıbrıs’taki Vakıf kapanmış olduğundan Kıbrıs’ta böyle bir vakıf kalmamıştır.” 

Bağışkan: Benter’in iddiaları gerçekleri yansıtmıyor

Söz konusu resmi yazışmalara işaret eden Bağışkan, “Yani birkaç yıl öncesine kadar Maraş’ın yaklaşık yüzde 80’inin Abdullah Paşa Vakfı’na ait olduğunu iddia eden İbrahim Benter’in iddialarının gerçekleri yansıtmadığı anlaşılmış oluyor” ifadelerini kullandı. 

Benter’in iddiaları

Hürriyet gazetesinin, “Rumlar telaşlandı! Osmanlı tapusu paniği… Benter: Maraş’ın tümü Osmanlı mülküdür” başlıklı haberinde Vakıflar İdaresi Müdürü Benter, Kıbrıslı bir Rum’un Kapalı Maraş’taki mülk davasına bakan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, tarihte ilk kez Vakıflar İdaresi’nin Osmanlı döneminden kalma tapusunu davaya dahil ettiğini ifade ediyor. 

“Rumlar ‘hileli’ bir yöntemle bireysel mülk haline getirdi” 

Maraş’ın kapalı kısmında bulunan 4 bin 637 dönümün tümünün Osmanlı döneminden 3 vakfa tapulu olduğunu iddia eden Benter, Kıbrıslı Rumların, 1944 yılında Kıbrıs’taki İngiliz yönetiminin “mal dönüşüm yasalarını kullanarak” vakıf mülklerini “hileli” bir yöntemle bireysel mülk haline getirdiğini öne sürdü.

“Kim vakıf malına zarar verirse, Kanuni Sultan Süleyman’ın vakıf bedduası üzerlerine olsun”

“Maraş’ın tümü Osmanlı mülküdür” iddiasını da ortaya atan Benter, göreve geldiği günden bu yana “ecdadının mirasını kimseye yedirmemek adına mücadele ettiğini söyleyerek, “Kim vakıf malına zarar verirse, Kanuni Sultan Süleyman’ın vakıf bedduası üzerlerine olsun” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık