AktüelEkonomi PolitikPolitikaResmi başvurular yapıldı: 72 aday yarışacak

Avrupa Parlamentosu seçimleri için resmi adaylık başvurusu yapıldı. Seçime katılan 72 adayın 9'unu Kıbrıslı Türkler oluşturuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 5, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Avrupa Parlamentosu seçimleri için resmi adaylık başvurusu yapıldı. Seçime katılan 72 adayın 9’unu Kıbrıslı Türkler oluşturuyor.

Kıbrıslı Türkler’in adaylığına iki itiraz da geldi. Bağımsız aday Haris Aristidu ve Milliyetçi Kurtuluş Hareketi adayı Panayodis Kleovuska Kıbrıslı Türkler’in adaylığına itiraz etti.

Avrupa seçimleri 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak. Oy kullanacak vatandaşlar kendilerini Avrupa Parlamentosu’nda 2024’e kadar temsil edecek 705 üyeyi seçecekler. Kıbrıs’ta Avrupa seçimleri 26 Mayıs’ta yapılacak. Kıbrıs altı milletvekili seçecek.

Gerek bir siyasi partinin desteğinde gerek yeni kurulan hareketler veya bağımsız Avrupa seçimi adayları, 26 Mayıs’taki seçimlerde yeterli oyu alıp Avrupa Parlamentosu üyesi seçilmek için adaylık başvurularını cuma günü yaptılar.

DİSİ Başkanı Averof Neofitou, altı adayın başvurusunu yapmasından hemen sonra yaptığı açıklamada, “Avrupa için oy kullanıyoruz ve ilerliyoruz” dedi. Deneyimi, yenilenmeyi ve sosyal üstlenmeyi birleştiren bir seçimden söz ettiklerini belirtti ve seçmenlerden partisine güvenmelerini istedi. DİSİ’nin adayları Georgia Contantinou-Panayioutou, Panayiotis Sentonas, Eleni Stavrou, Nicos Tornaritis, Loukas Fourlas ve Lefteris Christoforou’dan oluşuyor.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou seçmenlere bir yol değişikliği ve hükümetin onaylanmadığı mesajının verilmesi çağrısında bulundu. AKEL milletvekillerinin son beş yıl içerisindeki çalışmalarından gurur duyduğunu, onların Avrupa Parlamentosu’ndaki en aktif grup olduklarını söyledi. AKEL’in altı adayı Giorgos Georgiou, Athos Georgiou, Niyazi Kızılyürek, Giorgos Koukoumas, Marina Nicolaou ve Neoklis Sylikiotis’ten oluşuyor.

Avrupa’a Kıbrıs’ın için en iyisini istediklerini ifade eden DIKO Başkanı Nicolas Papadopoulos, Demokratik Parti’nin görevini yerine getirmeye devam etmesi için vatandaşların oyunu istediğini bildirdi; işbirliği, sosyal uyum ve dayanışma temelinde daha demokratik bir Avrupa’dan söz etti. DİKO’nun adayları Aristos Vasiliadis, Eleni Theocharous, Zaharias Koulias, Costas Mavrides, Marinos Mousioutas ve Katerina Christofidou’dan oluşuyor.

EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos da açıklamasında Kıbrıs’ın temsil edildiği Sosyalistlerin Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu’nda ikinci büyük siyasi grup olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.
EDEK’in adayları Diomides Diomidous, Christos Iacovou, Natasa İoannou, Elias Myrianthous, Thea Nicolaou ve Demetris Papadakis’ten oluşuyor.

Vatandaşlar İttifakı Hareketi ve Yeşiller-Vatandaşlar İşbirliği güçlerini birleştirdiler ve bir milletvekilinin seçilmesini hedefliyorlar. Başkanları Yiorgos Lillikas ve Giorgos Perdikis, Avrupa Parlamentosu’nda vatandaşların sesi olmayı istediklerini vurguladılar. Ortak hareket Andreas Themistocleous, Charalambos Theopemptou, Efi Xanthou, Maria Pastella, Alexia Sakadaki ve Doros Christodoulides’i destekliyor.

ELAM Başkanı Christos Christou, 26 Mayıs’tan sonra siyasi görünümün değişeceğini, milliyetçi partilerin büyük bir Avrupa grubu oluşturacaklarını ve ELAM’ın Kıbrıs’ın çıkarlarını temsil etmek için bu grubun bir parçası olmayı istediğini kaydetti. ELAM’ın adayları Marios Vasiliou, Geadis Geadi, Maria Ierodiaconou, Giorgos Nicolaou, Panayiotis Tofinis ve Georgios Solomonides’ten oluşuyor.

Demokratik İttifak Başkanı Marios Garoyian, yeni kurulan partinin hem Kıbrıs’ta hem de Avrupa seçim arenasında temsil edilen gerçek bir siyasi Merkez arayışında olduğunu ifade etti. Partinin adayları Eleftherios Demetriou, Vakis Iacovou, Michalis İoannou, Yiannos Lakkotrypis, Marinos Cleanthous and Antigoni Papadopoulou’dan oluşuyor.

Yasemin Hareketi’ni temsilen Kıbrıslı Türk Şener Levent, ilk kez bir Kıbrıslı Türkün Avrupa Parlamentosu’nda Türk işgalinden bahsedeceğini belirtti. Şener Levent’ten başka Yasemin Hareketi’nden adaylığını koyanlar İbrahim Aziz, Öz Karahan, Leyla Hussein Kıralp, Zeki Beşiktepeli ve Faize Özdemirciler’den oluşuyor.

Yeni kurulan Vatanseverler Hareketi Başkanı
Christos Rotsas, Kıbrıs’ın yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu kaydetti ve Kıbrıs’taki tüm Rumlara koltuklarından kalkıp oy vermeleri çağrısında bulundu. Hareketin altı adayı
Chryselpida Kamma, Nicos Kimonos, Christos Papouis, Nicolas Peratikos, Christos Rotsas ve Christos Charalambous’dan oluşuyor.
Kıbrıs Hayvan severler Partisi Başkanı Kyriakos Kyriakou da, sadece siyasi değil sosyal bir seçim yapmanın da zamanı olduğunu belirtti. Partinin adayları Angela Agathangelou, Avraam Themistocleous, Kyriakos Kyriacou, Michelle Metzidis ve Neophytos Neophytou’dan oluşuyor.

Milli Özgürlük Hareketi (EAK) adına konuşan
Loucas Stavrou ise, hareketin ülkeye ihanet etme girişimlere karşı ateşten kalkan olacağını ifade etti. Hareketin adayları Maria Kalogeri, Christakis Kapiliotis, Panayiotis Cleovoulou, Antonis Pierides, Loucas Stavrou ve Michael Christodoulou’dan oluşuyor.

Kıbrıs Sosyalist Parti adına konuşan Kıbrıslı Türk
Mehmet Birinci, işçilere emperyalizm ve siyasi oluşum karşıtı bir mesaj göndermeleri çağrısında bulundu. Birinci, Kazım Halit ile birlikte aday oldu.

Adalet Savaşçıları Birliği Başkanı Michael Mina, Kıbrıs sorununa hemen çözüm bulunması lehinde konuştu. Mina Leoni Paraskevaidou ile birlikte aday oldu.

Bağımsızlar Michalis Paraskeva, Charis Aristidou ve Chrysanthos Mardapittas da Avrupa seçimleri için adaylık başvurusu yaptılar.

Avrupa seçimleri 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak. Oy kullanacak vatandaşlar kendilerini Avrupa Parlamentosu’nda 2024’e kadar temsil edecek 705 üyeyi seçecekler. Kıbrıs’ta Avrupa seçimleri 26 Mayıs’ta yapılacak. Kıbrıs altı milletvekili seçecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..