AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberRektörden öğrencilere: “Adam gibi dinleyeceksiniz”

DAÜ'de rektör tarafından ittirilen ve şiddete uğrayan öğrenci, yaşananları anlattı. "Rektör'ün bize karşı konuşma tavrı son derece kötü ve aşağılayıcı idi. Bir rektörün öğrencilerine böyle konuşmaması lazım."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Rektörden öğrencilere:

“Çekin gidi”
“Provokatör
“Adam gibi dinleyeceksiniz”
“Biz sizi mi dinleyeceğiz”

DAÜ’de dün, okul harçlarına yapılan zam protestosu sırasında rektör Necdet Osam tarafından ittirilerek şiddete maruz kalan Güktekin Ayaz yaşananları gazeddakıbrıs’a anlattı. 

Üniversite fiyatlarının artacağını öğrendikleri aman bir protesto gösterisi düzenlemeye karar verdiklerini anlatan Ayaz, “Bir ekonomik kriz var ve krizin yükünü bize yüklüyorlar. Biz de bunu protesto için toplandık” ifadelerini kullandı.

Rektörlük önünde 60 civarında kişinin protesto için toplandığını kaydeden Ayaz, eylemde “Müşteri değil öğrenciyiz” yazılı pankart açtıklarını da söyledi.

Rektörlük binasının önündeyken Rektör’ün yanlarına geldiğini söyleyen Ayaz, yaşananları şöyle anlattı:

“Toplanmaya başladıktan sonra Rektör bey geldi. Bizden 1-2 kişini yukarı davet etti. Konuştular. Sonra arkadaşlar aşağıya geldi. Yönetimin senatoda konuşmak için bir hafta süre istediklerini aktardılar. Bu bize uyalama maksatlı yapılmış bir hamle gibi geldi. Sonra Rektör bey tekrar aşağıya indi. Sesini yükseltmeye başladı. ‘Çekin gidin sizi mi dinleyeceğiz?’ dedi. ‘Adam gibi dinleyeceksiniz’ dedi.”

Kendisinin Rektör’e karşı kırıcı veya hakaret içrekli hiçbir şey söylemediğini anlatan Ayaz, “Rektör bize “çekin gidin, sizi mi dileyeceğiz, adam gibi dinleyeceksiniz” dediği zaman ben de ona “siz de bizi dinleyeceksiniz” dedim , o kadar.” dedi.

Ardından Rektör’ün kendisine ‘provokatör’ diyerek üzerine yürüdüğünü ifade eden Ayaz yaşananları şöyle anlattı:

“Sonra bana ‘provokatör’ dedi. ‘Kimliğini göster’ dedi ve yanıma gelip beni itti. Bizden ona karşı fiziksel bir hareket veya aşağılayıcı bir ifade kullanılmadı.Güvenlik görevlileri bize hiçbir şey yapmadı. Sadece sakinleştirmeye çalıştılar. Sonra arkadaşlar beni oradan uzaklaştırdı. Rektör’ün bize karşı konuşma tavrı son derece kötü ve aşağılayıcı idi. Bir rektörün öğrencilerine böyle konuşmaması lazım.

  • İlgili haber için:

DAÜ rektöründen öğrenciye şiddet

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©