MüzakerelerRegling: Kıbrıs’ta Çözümü Finanse Edecek Yetkimiz Yok

Avrupa Finansal İstikrar Fonu ve Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) Genel Müdürü Klaus Regling, Avrupa İstikrar Mekanizması`na verilen yetkinin Kıbrıs sorununa bir çözümü finanse etmesine izin vermediğini söyledi. Regling,  bugün Lefkoşa’nın güneyindeki Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan ve bir soruya yanıt veren Regling,  ESM ile ilgili antlaşma değişmeden Kıbrıs`ta bir çözümü finanse etmesinin mümkün olamayacağını söyledi. Çözümün maliyeti hakkında Regling,  çözüm ve özellikle toprak fasılasıyla ilgili ayrıntılar belli olmadan,  bunun...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 1, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Finansal İstikrar Fonu ve Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) Genel Müdürü Klaus Regling, Avrupa İstikrar Mekanizması`na verilen yetkinin Kıbrıs sorununa bir çözümü finanse etmesine izin vermediğini söyledi.

Regling,  bugün Lefkoşa’nın güneyindeki Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan ve bir soruya yanıt veren Regling,  ESM ile ilgili antlaşma değişmeden Kıbrıs`ta bir çözümü finanse etmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

regling1

Çözümün maliyeti hakkında Regling,  çözüm ve özellikle toprak fasılasıyla ilgili ayrıntılar belli olmadan,  bunun ne kadar olacağını kimsenin bilmediğini belirtti ve bir çözümün bulunması uzun vadeli olarak ekonomik açıdan devasa olacağı görüşünü ifade etti.

Regling, şahsen ve bir Avrupalı olarak, gelecek hafta İsviçre`de gerçekleştirilecek müzakerelerin başarılı ve verimli olması dileğinde bulundu.

“Göğüslenmesi gereken çok zorluklar olduğunu biliyorum. Bundan dolayı zamana ihtiyaç olacak. Bu kolay olmayacak ancak Avrupa, Kıbrıs`ta, Kıbrıs ekonomisi için iyi olacak olumlu bir sonuç elde edilmesini bekliyor. Yeniden birleşme yönünde büyük bir ihtimal var ve çözüm olması durumunda, onca siyasi sorunların bulunduğu bir dönemde bir tanesinin çözülmesi, AB ve Avrupa için çok iyi olacak”.

Bir çözüm olması durumunda bunun Kıbrıs ekonomisinde ne tür etkisi olacağı ve bunun için finansman ve kredilere ihtiyaç duyulacak mı? sorusuna, Regling,

“Ne kadar paraya ihtiyaç olacak ve krediler… Bunun çok büyük bir konu olduğunu biliyorum. Ama daha fazla çözüm detayları açıklanmadan bunu söylemek kolay değil, özellikle mülkiyet konusunda. Bunun dışında, şu anda bu maliyetin belirlenmesi imkânsız. Uzun vadede, yeniden birleşmenin ekonomik açıdan büyük bir yararı olacağına inanıyorum. Bundan dolayı, çözümün finanse edilmesi için, bir yöntem bulunmalı… Ama şu an ne kadar olması gerektiğini söyleyemem”.

ESM ve AB`nin çözümü finanse etmeyi isteyip istemedikleri sorusuna, “şu anda görevimizin şartları buna izin vermiyor. ESM, kriz durumlarıyla ilgili bir örgüttür.  Yani avronun tehlikede bulunduğu krizler için. Şu anda, en azından, ESM Anlaşması değişmeden, bu, olanak dışıdır”.

Avrupa Finansal İstikrar Fonu ve Avrupa İstikrar Mekanizmasının Genel Müdürü Klaus Regling’e, Anastasiades ile yaptığı görüşmede eşlik eden Maliye Bakanı Harris Georgiades ise yaptığı açıklamada, hem şahsen hem de Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades`in görüşme sırasında, Kıbrıs hükümetinin reformları teşvik etmek amacıyla çalışmaların devam edeceği ve destek programının tamamlanmasının ardından kamu maliyesinin mantıklı yönetiminin sürdürüleceği taahhüdünü tekrarladıklarını söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık