AktüelKentPolitikaRefikoğlu’ndan Girne Belediyesi’ne: “Şehir Plancıları Odası’ndan neden görüş almadınız?”

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 1, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refikoğlu, Girne Belediyesi’nin bir proje için Şehir Plancılar Odası’na danışmadan ve onları dışlayarak karar aldığını ifade ederek şöyle dedi: “Girne Belediyesi, Girne için çok önemli bir çalışma yapıyor ve bundan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Şehir Plancıları Odası’nın haberi olmuyor. Yurtdışından gelip ülkemiz hakkında sınırlı sayıda bilgisi olan insanların Girne için çok önemli bir konu hakkında proje yapması bizleri telaşlandırmaktadır.”

İşte açıklamanın tam metni:

Dün gazetelerde gördüğümüz bir haber üzerine açıklama yapma gereği duyduk. Girne Belediyesi ile 3 Şehir Plancısı Girne’deki yayalaştırma projesi için sözleşme imzalamış. Normalde bu haberde herhangi bir aksilik görünmüyor. Girne bölgemizin proje kapsamında bazı bölgelerinin yayalaştırılması bizler için sevindiricidir ve buna her zaman destek oluruz.

Ancak ayrıntılara bakınca çok büyük yanlışlar olduğunu görüyoruz. Girne Belediyesi, Girne için çok önemli bir çalışma yapıyor ve bundan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Şehir Plancıları Odası’nın haberi olmuyor. Yurtdışından gelip ülkemiz hakkında sınırlı sayıda bilgisi olan insanların Girne için çok önemli bir konu hakkında proje yapması bizleri telaşlandırmaktadır. Buradan Girne Belediyesi ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye bir kaç soru yönlendirmek isteriz;

  • Ülkemizdeki meslektaşlarımızın bu işi yapabileceğini düşünmediniz mi?
  • Şehir Plancıları Odası’ndan neden görüş almadınız?
  • Üyesi olduğunuz Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği ile görüştünüz mü?
  • Birlik Üyesi olmayan meslektaşlarımızın ülkede bu projeleri uygulamasının yasadışı olduğunu bilmiyor musunuz?
  • KKTC vatandaşı olmayan bu arkadaşlarla nasıl bir resmi sözleşme imzaladınız?
  • Ülkemizdeki yasalara göre ihaleye çıktınız mı?
  • Yurtdışından bir Belediye Başkanı gelip Girne’de sizin yerinize belediye başkanlığı yaparsa ne düşünürsünüz?

Sorduğumuz sorulara en kısa zamanda cevap alma dilekleri ile tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz

Merter Refkoğlu

Şehir Plancıları Odası (a)

Başkan

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©