AktüelEkonomi PolitikPolitikaRefikoğlu: “Planlama sürecinin son ayağı Müteahhitler Birliğine devredildi”

Şehir Plancılar Odası yönetim kurulu adına açıklama yapan Merter Refikoğlu,  Müteahhitler Birliğinden bir çalışanın Şehir Planlama Dairesi Gazimağusa Şubesinde Planlama Onayı yazmak için görevlendirildiğini kamuoyu ile paylaşarak İçişleri Bakanının bir an önce bu yanlıştan dönülmesi için gerekeni yapması için çağrısında bulundu. Refikoğlu,” kamu görevlisi olmayan birinin(özellikle de sermayenin çalışanı bir kişinin) bir kamu kuruluşunda bu denli önemli bir noktada görevlendirilmesi hem planlama açısından kabul edilemez hem de yasaya aykırı bir davranıştır. Aksi halde bu durum Şehir Planlama...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 26, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Şehir Plancılar Odası yönetim kurulu adına açıklama yapan Merter Refikoğlu,  Müteahhitler Birliğinden bir çalışanın Şehir Planlama Dairesi Gazimağusa Şubesinde Planlama Onayı yazmak için görevlendirildiğini kamuoyu ile paylaşarak İçişleri Bakanının bir an önce bu yanlıştan dönülmesi için gerekeni yapması için çağrısında bulundu.

Refikoğlu,” kamu görevlisi olmayan birinin(özellikle de sermayenin çalışanı bir kişinin) bir kamu kuruluşunda bu denli önemli bir noktada görevlendirilmesi hem planlama açısından kabul edilemez hem de yasaya aykırı bir davranıştır. Aksi halde bu durum Şehir Planlama Dairesinin yetkilerinin Müteahhitler Birliğine devredilmesine eş değerdir.” dedi.

İşte açıklama:

Yani Planlama Sürecinin son ayağı olan nokta Müteahhitler Birliğine devredilmiştir. Yürürlükteki Emirnamenin bir maddesi “ihtiyaç görülmesi halinde Şehir Planlama Dairesi parselin %30’una kadar kamuya devredilmesini isteyebilir” diyor. Düşünün ki bir araziniz var ve bir gelişme yapacaksınız, bu durumda Şehir Planlama Dairesi size diyor ki müteahhitler birliği çalışanı sen buradan ister yol al ister alma, ister yeşil alan al ister alma, bu dosya yığınını istediğin gibi sonuçlandır.

 

Anahtarları Müteahhitler Birliğine Verin ve Kapatın Şehir Planlama Dairesini

Bilindiği gibi Aralık 2018’de “Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi” yürürlüğe girmiştir. Emirnamedeki söz konusu bölgeler daha önceleri bir planlama kontrolü altında olmadığından Şehir Planlama Dairesi yapılacak gelişmeler için “Görüş” makamıydı. Yani İnşaat Ruhsatını veren kurumlar Şehir Planlama Dairesine sadece görüşünü sorup, günün sonunda Fasıl 96 (Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası) çerçevesinde kendi uygun gördüğü şekilde inşaat ruhsatını vermekteydi. Ancak Emirnamenin yürürlüğe girmesi ile Şehir Planlama Dairesi “Görüş” veren kurum olmaktan, “Planlama Onayı” veren makam haline gelmiştir.

Nedir bu “Planlama Onayı”? Planlama onayı, Planlama Sürecinin bir parçası olup yürürlükteki Emirname veya İmar Planına göre her gelişmenin ayrı ayrı nasıl yapılması gerektiği kriterlerini belirleyen bir aşamadır. Basit bir örnek ile, kamu yolu çekilişleri alınacaksa eğer nerden alınacak?, yeşil alan devrine gerek var mı? Gibi soruların cevap bulduğu bir süreçtir.

Son gelinen noktada Müteahhitler Birliğinden bir çalışan Şehir Planlama Dairesi Gazimağusa Şubesinde Planlama Onayı yazmak için görevlendirilmiştir. Yani Planlama Sürecinin son ayağı olan nokta Müteahhitler Birliğine devredilmiştir. Yürürlükteki Emirnamenin bir maddesi “ihtiyaç görülmesi halinde Şehir Planlama Dairesi parselin %30’una kadar kamuya devredilmesini isteyebilir” diyor. Düşünün ki bir araziniz var ve bir gelişme yapacaksınız, bu durumda Şehir Planlama Dairesi size diyor ki müteahhitler birliği çalışanı sen buradan ister yol al ister alma, ister yeşil alan al ister alma, bu dosya yığınını istediğin gibi sonuçlandır.

Kamu görevlisi olmayan birinin(özellikle de sermayenin çalışanı bir kişinin) bir kamu kuruluşunda bu denli önemli bir noktada görevlendirilmesi hem planlama açısından kabul edilemez hem de yasaya aykırı bir davranıştır.

Sayın İçişleri Bakanımızın bir an önce bu yanlıştan dönülmesi için gerekeni yapması için çağrımızdır. Aksi halde bu durum Şehir Planlama Dairesinin yetkilerinin Müteahhitler Birliğine devredilmesine eş değerdir.

 

Tüm kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

Merter Refikoğlu

Şehir Plancıları Odası

Yönetim Kurulu (a)

Başkan

05488347451

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık