AktüelEkonomi PolitikKentPolitikaYaşamRefikoğlu: “LTB tarihi eserlerin duvarlarına 6 yıldır grafiti yapmak dışında ne yaptı?”

Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan açıklama yapılmaksızın görevinden alınan Merter Refikoğlu’nun ardından başlayan tartışma devam ediyor. Bugün LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın hakkındaki iddialara verdiği cevabın ardından, Refikoğlu da bir açıklama yaparak Harmancı’ya cevap verdi. Refikoğlu, daha önce uyarmalarına rağmen yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binalarla ilgili olarak Belediye’nin hiçbir adım atmadığını söyleyerek, geçtiğimiz gün yıkılan bir binanın sadece bir örnek olduğunu daha fazla binanın da yıkılacağını söyledi. LTB’nin eski binalar üzerine grafiti çizmek dışında bu konuda hiçbir şey...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 30, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan açıklama yapılmaksızın görevinden alınan Merter Refikoğlu’nun ardından başlayan tartışma devam ediyor.

Bugün LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın hakkındaki iddialara verdiği cevabın ardından, Refikoğlu da bir açıklama yaparak Harmancı’ya cevap verdi.

Refikoğlu, daha önce uyarmalarına rağmen yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binalarla ilgili olarak Belediye’nin hiçbir adım atmadığını söyleyerek, geçtiğimiz gün yıkılan bir binanın sadece bir örnek olduğunu daha fazla binanın da yıkılacağını söyledi.

LTB’nin eski binalar üzerine grafiti çizmek dışında bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirten Refikoğlu, “Bizler kurul olarak bu yıkım isteğinin verilmeyeceği üzerine verilen cevaplardan sonra ortam biraz gerilmiştir doğrudur. Benim de söylediğim “tarihi eserlerin korunması ile ilgili Lefkoşa Belediyesi tarihi eserlerin duvarlarına 6 yıldır grafiti yapmak dışında ne yaptı, tarihi eserleri korumak belediyenin de görevidir yıkmak değildir” olmuştur. Bu tavır ve davranış beğenilmeyebilir. Beğenilme gibi bir uğraşımız yok. 6 yıl boyunca tarihi suriçi için hiçbir şey yapmayacaksınız (grafiti dışında) ve ondan sonra bina yıkılıyor diyeceksiniz. Evet bu binalar teker teker yıkılacak bu düşünce ile” dedi.

Refikoğlu’nun Harmancı’ya verdiği cevap:

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık