AktüelPolitikaRefikoğlu: “Dere yatağının içerisinde yapılacak binalar fazla yağmurda ne olacak?”

Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgesinde son günlerde yapılan büyük inşaat projeleri reklamlarıyla ilgili olarak Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refikoğlu açıklama yaptı. Refikoğlu, bazı sorular sıralayarak “Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgelerinde son günlerde büyük reklamları yapılan yüksek katlı projelerle ilgili aşağıdaki soruları da sorarsak daha sağlıklı yürüyebiliriz. İşlerimizi aşkla yapalım tabii ki ama biraz da bilimsel akıl lazım. Öve öve bitiremeyenler umarım bu sorularımıza da yanıt verebilirler.” ifadelerini kullandı. İşte Refikoğlu’nun soruları 1- Kanalizasyon sorununu nasıl çözmeyi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgesinde son günlerde yapılan büyük inşaat projeleri reklamlarıyla ilgili olarak Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refikoğlu açıklama yaptı.

Refikoğlu, bazı sorular sıralayarak “Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgelerinde son günlerde büyük reklamları yapılan yüksek katlı projelerle ilgili aşağıdaki soruları da sorarsak daha sağlıklı yürüyebiliriz. İşlerimizi aşkla yapalım tabii ki ama biraz da bilimsel akıl lazım. Öve öve bitiremeyenler umarım bu sorularımıza da yanıt verebilirler.” ifadelerini kullandı.

İşte Refikoğlu’nun soruları

1- Kanalizasyon sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Yoksa hemen yanı başında yer alan dereye mi bırakacaksınız?

2- Trafik, ulaşım sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Yoksa diğer yerlerde çözüldüğü gibi mi çözülecek?

3- Yangın araçlarımız maksimum 30 metreye ulaşabiliyor, yangın olursa yüksek katlara ülkemizde ulaşacak yangın aracı olmadığı için ne yapacaksınız? Yoksa bizim ülkemizde böyle şeyler olmaz mı?

4- Dere yatağının içerisinde ve dere yatağı taşkın sahasının en önemli yerinde yapılacak binalar fazla yağmurla ne olacak? Yoksa bizim ülkemizde olmaz öyle şeyler?

5- Okul, hastane gibi bir bölgenin olmazsa olmazları ihtiyaçlarını nasıl çözeceksiniz? Yoksa herkesin ne hali varsa görsün mü?

6- Büyük ihtimalle denizi için o bölgeye gelecek biri nerede denize girecek? Şu anda bile o bölgedeki denizler büyük doluluk yaşamaktadır.

7- Emirname kuralı olan Yüzde 30 kamu payını verdiniz mi?

8- Deprem kuşağı üzerinde olan bölgeye uygun mu yapıyorsunuz binalarınızı? Yoksa bizim ülkemizde deprem olmaz mı?

9- Otopark sayınız yeterli mi?

10- Yapılacak olan binalar kaçıncı sınıf tarım toprakları üzerindedir?

11- Bir anda bu kadar fazla nüfus yükünü belediyelerimiz karşılayabilecek mi?

12- Bölgede o kadar çok boş konut varken bu kadar daha yük nereye hizmet edecektir?

13- Sosyal ve kültürel olarak bu yükseklikteki binalar bölgeye ve çevresine ne katacak?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©