AktüelPolitikaRefikoğlu: “Dere yatağının içerisinde yapılacak binalar fazla yağmurda ne olacak?”

Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgesinde son günlerde yapılan büyük inşaat projeleri reklamlarıyla ilgili olarak Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refikoğlu açıklama yaptı. Refikoğlu, bazı sorular sıralayarak “Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgelerinde son günlerde büyük reklamları yapılan yüksek katlı projelerle ilgili aşağıdaki soruları da sorarsak daha sağlıklı yürüyebiliriz. İşlerimizi aşkla yapalım tabii ki ama biraz da bilimsel akıl lazım. Öve öve bitiremeyenler umarım bu sorularımıza da yanıt verebilirler.” ifadelerini kullandı. İşte Refikoğlu’nun soruları 1- Kanalizasyon sorununu nasıl çözmeyi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgesinde son günlerde yapılan büyük inşaat projeleri reklamlarıyla ilgili olarak Şehir Plancılar Odası Başkanı Merter Refikoğlu açıklama yaptı.

Refikoğlu, bazı sorular sıralayarak “Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi bölgelerinde son günlerde büyük reklamları yapılan yüksek katlı projelerle ilgili aşağıdaki soruları da sorarsak daha sağlıklı yürüyebiliriz. İşlerimizi aşkla yapalım tabii ki ama biraz da bilimsel akıl lazım. Öve öve bitiremeyenler umarım bu sorularımıza da yanıt verebilirler.” ifadelerini kullandı.

İşte Refikoğlu’nun soruları

1- Kanalizasyon sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Yoksa hemen yanı başında yer alan dereye mi bırakacaksınız?

2- Trafik, ulaşım sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Yoksa diğer yerlerde çözüldüğü gibi mi çözülecek?

3- Yangın araçlarımız maksimum 30 metreye ulaşabiliyor, yangın olursa yüksek katlara ülkemizde ulaşacak yangın aracı olmadığı için ne yapacaksınız? Yoksa bizim ülkemizde böyle şeyler olmaz mı?

4- Dere yatağının içerisinde ve dere yatağı taşkın sahasının en önemli yerinde yapılacak binalar fazla yağmurla ne olacak? Yoksa bizim ülkemizde olmaz öyle şeyler?

5- Okul, hastane gibi bir bölgenin olmazsa olmazları ihtiyaçlarını nasıl çözeceksiniz? Yoksa herkesin ne hali varsa görsün mü?

6- Büyük ihtimalle denizi için o bölgeye gelecek biri nerede denize girecek? Şu anda bile o bölgedeki denizler büyük doluluk yaşamaktadır.

7- Emirname kuralı olan Yüzde 30 kamu payını verdiniz mi?

8- Deprem kuşağı üzerinde olan bölgeye uygun mu yapıyorsunuz binalarınızı? Yoksa bizim ülkemizde deprem olmaz mı?

9- Otopark sayınız yeterli mi?

10- Yapılacak olan binalar kaçıncı sınıf tarım toprakları üzerindedir?

11- Bir anda bu kadar fazla nüfus yükünü belediyelerimiz karşılayabilecek mi?

12- Bölgede o kadar çok boş konut varken bu kadar daha yük nereye hizmet edecektir?

13- Sosyal ve kültürel olarak bu yükseklikteki binalar bölgeye ve çevresine ne katacak?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık