AktüelKıbrıs Sorunu“Referans koşullarının belirlenmesinin önünde engel değil”

Kıbrıslıtürklerin siyasi eşitlik ve Bakanlar Kurulu'nda bir pozitif oy talebi referans koşullarının belirlenmesinin önünde engel değildir
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Politbüro üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis Astra radyosuna yaptığı açıklamada referans koşullarının tamamlanmasında yaşanan karışıklığın Sn. Akıncı’nın siyasi eşitliğin ve bakanlar kurulunda bir pozitif oyun kabul edilmesi talebinden kaynaklanıyorsa bunun ortaya koyulan çabanın çökme nedeni olamayacağını ve bunun sorumlusunun Kıbrıslıtürk lider olduğu anlamına gelmediğini belirtti. Çelebis, Kıbrısrum tarafının talep ettikleri temelinde tüm bunlar hakkında Crans Montana’da anlaşmaya varılmış olduğunu ve dolayısıyla sorumluluğun muhtemelen Kıbrısrum tarafında olacağını ekledi.

Referans koşullarında anlaşma çabasının ilerlememe nedeni eğer buysa, o zaman bir şeylerin iyi gitmediği değerlendirmesinde bulunan Tumazos Çelebis, nasıl ki Kıbrıstürk tarafının bütün kurumlarda bir pozitif oy talebinde bulunması diğer tarafa karşı bir haksızlıksa, Kıbrısrum tarafının da Kıbrıslıtürklerin bakanlar kurulundaki bir pozitif oyunu ve siyasal eşitliği kaldırmayı istemesinin de bir haksızlık olacağını ifade etti.

Çelebis, henüz Sn. Lute çabasını tamamlamadan sorumluluk yükleme oyununun başladığı kanaati yaratıldığına işaret ederek, Sn. Lute’un çabası başarısız olduğu takdirde bunu BM Genel Sekreteri’nin iki liderle ayrı ayrı buluşmasının izleyeceğini ve orada da bir şey olmadığı takdirde o zaman sahnenin kapanacağını kaydetti.

AKEL Politbüro üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis, AKEL’in bütünlüklü bir değerlendirmede bulunmadan önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten bilgilendirilmeyi beklediğini belirterek, diyaloğun başlaması için iki tarafın da çaba ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık