AktüelKıbrıs Sorunu“Referans koşullarının belirlenmesinin önünde engel değil”

Kıbrıslıtürklerin siyasi eşitlik ve Bakanlar Kurulu'nda bir pozitif oy talebi referans koşullarının belirlenmesinin önünde engel değildir
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2019
Djumba Hotel & Cafe

AKEL Politbüro üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis Astra radyosuna yaptığı açıklamada referans koşullarının tamamlanmasında yaşanan karışıklığın Sn. Akıncı’nın siyasi eşitliğin ve bakanlar kurulunda bir pozitif oyun kabul edilmesi talebinden kaynaklanıyorsa bunun ortaya koyulan çabanın çökme nedeni olamayacağını ve bunun sorumlusunun Kıbrıslıtürk lider olduğu anlamına gelmediğini belirtti. Çelebis, Kıbrısrum tarafının talep ettikleri temelinde tüm bunlar hakkında Crans Montana’da anlaşmaya varılmış olduğunu ve dolayısıyla sorumluluğun muhtemelen Kıbrısrum tarafında olacağını ekledi.

Referans koşullarında anlaşma çabasının ilerlememe nedeni eğer buysa, o zaman bir şeylerin iyi gitmediği değerlendirmesinde bulunan Tumazos Çelebis, nasıl ki Kıbrıstürk tarafının bütün kurumlarda bir pozitif oy talebinde bulunması diğer tarafa karşı bir haksızlıksa, Kıbrısrum tarafının da Kıbrıslıtürklerin bakanlar kurulundaki bir pozitif oyunu ve siyasal eşitliği kaldırmayı istemesinin de bir haksızlık olacağını ifade etti.

Çelebis, henüz Sn. Lute çabasını tamamlamadan sorumluluk yükleme oyununun başladığı kanaati yaratıldığına işaret ederek, Sn. Lute’un çabası başarısız olduğu takdirde bunu BM Genel Sekreteri’nin iki liderle ayrı ayrı buluşmasının izleyeceğini ve orada da bir şey olmadığı takdirde o zaman sahnenin kapanacağını kaydetti.

AKEL Politbüro üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis, AKEL’in bütünlüklü bir değerlendirmede bulunmadan önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten bilgilendirilmeyi beklediğini belirterek, diyaloğun başlaması için iki tarafın da çaba ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©