AktüelEkolojiRapor: İklim değişikliğinin merkezi Akdeniz olabilir

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) taslak raporu, Akdeniz'in gelecekte iklim değişikliğinin merkezi olabileceği yönünde uyarılar yer aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Akdeniz ülkeleri olan Türkiye, Yunanistan ve İtalya’da günlerdir can kaybı, büyük maddi ve doğal hasara neden olan yangınlar endişeyi artırırken, yeni bir rapor gelecekte bugün yaşanandan çok daha kötü felaketlerin meydana gelebileceği öne sürüldü. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) raporunda, Akdeniz bölgesinde gelecekte bugün yaşanandan çok daha kötü sıcak hava dalgaları, kuraklık ve yangınlar meydana gelebileceği tahmini yer aldı.

DW Türkçe’nin haberine göre, IPCC’nin bölgeden sorumlu çalışma grubunun küresel ısınmayı değerlendirdiği taslak raporda, “500 milyon nüfuslu Akdeniz bölgesi iklim değişikliğinin merkezi olabilir” tahmininde bulunuluyor. IPCC, iklim değişikliğine ilişkin dünya çapında yürütülen araştırmaların sonuçlarını inceleyerek kendisine üye olan yaklaşık 195 ülkeye plan ve icraatlarında tavsiyelerde bulunan bir değerlendirme sunuyor. Fransız haber ajansı AFP’nin detaylarını aktardığı raporun son şeklinin önümüzdeki senenin şubat ayında açıklanması bekleniyor. Raporun ilk bölümü ise 9 Ağustos pazartesi günü Cenevre’de kamuoyuna sunulacak.

En çok endişe yaratan gelişmeler sıralandı

Raporda, iklim değişikliği uzmanlarına göre en fazla endişe yaratan gelişmeler olarak deniz seviyesindeki yükseliş, karada ve denizdeki canlı çeşitliliğindeki kayıplar, kuraklıklar, yangınlar, doğal su dönüşümündeki değişiklikler, gıda üretimindeki tehdit, rekor sıcaklıklar nedeniyle kentler ve kırsal alanlarda oluşan sağlık problemleri, hastalıkları yayan böcekler ve hastalık taşıyan sivrisineklerin geçirdiği değişiklikler sayılıyor

Akdeniz’de sıcaklık, küresel düzeyden daha hızlı artabilir

IPCC’nin ilk bölümünün sonuçlarını pazartesi günü açıklayacağı ve AFP’nin ulaştığı raporda, Akdeniz bölgesinde önümüzdeki on yıllarda kaydedilmesi beklenen sıcaklık artışının, küresel çapta öngörülenden çok daha fazla olacağı öne sürülüyor. IPCC uzmanları, tahmin edilen sıcaklık artışının bölgede tarım ve hayvancılık ile balıkçılık ve turizm gibi alanları daha çok baskı altına alacağını vurguluyor. Buna göre, milyonlarca insan su sıkıntısı, kıyılarda seller ve aşırı sıcaklardan ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Akdeniz’de bazı bölgelerde ölümler artabilir

IPCC’nin raporunda, Akdeniz’de tarım ve hayvancılıkta su ihtiyacını doğal yağış biriktirme temelli sistem üzerine kuran üreticilerin mahsullerinin yüzde 64 zarar uğrayabileceği tahmini yer alıyor. Sanayileşme öncesi dönem ile karşılaştırıldığında kaydedilecek olası 2 derecelik sıcaklık artışının yanan ormanlık alanlarda yüzde 87 ve 3 derecelik bir artışın ise yüzde 187 oranında artışa neden olacağına vurgu yapılıyor. “Halihazırda küresel ısınma 1,1 derece” diye not edilerek de tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekiliyor.

IPCC raporunda, iki derecenin altındaki bir artışla ancak kıyılardaki yerleşim birimlerinin, tarihi ve kültürel mirasların, kara ve denizlerin eko sistemlerinin Akdeniz bölgesindeki yaşamı ayakta tutmaya yardım edebileceği belirtiliyor.

Küresel sıcaklık artışı kısır döngüsü

Küresel sıcaklık artışının yeni rekor sıcaklık dalgalarında, kuraklık ve orman yangınlarındaki artışa götüreceği ve böylece kısır döngü yaşanacağına de işaret edilen raporda, “Oysa sıcak hava dalgaları Akdeniz’deki en büyük tehdit” deniliyor.

IPCC’nin rapor taslağında, “Aşırı sıcak hava dalgaları 2050’de Akdeniz’in kuzeyindeki bölgelerde yaşayan 93 milyon insanı etkileyebilir” ifadeleri de yer alıyor. Ortadoğu ile Afrika’da ise özellikle yaşlı insanların ölümlerinde artış yaşanabileceğine dikkat çekiliyor ve 2100 senesine kadar söz konusu bölgede yaşlı insanların ölümlerinin üç ile 30 kat artabileceği kaydediliyor. Kuzey Akdeniz Bölgesi’nde ise aşırı sıcaklardan ölümlerin 2050’ye kadar senede 20 bine ulaşma tehlikesinin bulunduğu iddiası da yer alıyor.

Yangınlar ve seller yaşanması riskinin hükümetlerin alacağı tedbirlerle azaltılabileceğini söyleyen Londra Üniversitesi’den (University College London) Ilan Kelman, hava sıcaklığının artacağına işaret ederek, “İklim değişikliği bizi yaşayamayacağımız noktalara götürüyor” diye konuşuyor. Ve ekliyor: “Hayatta kalabilmemiz için tek ihtimal 24 saat boyunca klimalı ortamda olmak ki bunu da yapmamız mümkün olmayacak, sürekli elektrik kesintileri yaşanacak.” 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık