AktüelEkolojiPutin: Karbon emisyonlarının sıfırlanması bizi mağaraya götürür

Rusya Devlet Başkanı Putin, karbon salımı yapmadan enerji üretmenin "insanları tekrar mağaralara döndürebileceğini" iddia etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Rusya devlet bankası VTB’nin düzenlediği forumda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, karbon salımı yapmadan enerji üretmenin “insanlığı tarih öncesi dönemlere göndereceğini” iddia etti.

İklim değişikliğiyle mücadelede karbon emisyonlarının sıfırlanması fikrini eleştiren Putin, “Enerji üretimini sıfıra indirme fikirleri ortaya atıldığında veya güneş ile rüzgar gücü kullanılması için kampanyalar yapıldığında insanların tekrar mağaralara dönebileceğini düşünüyorum, çünkü hiçbir şey tüketmeyecekler” dedi.

‘Rusya en çevre dostu enerji karışımını kullanıyor’

Rusya’nın nükleer, hidroelektrik ve doğal gaz üretimini dünyanın en çevre dostu enerji karışımlarından biri olarak lanse eden Putin iklim değişikliğine karşı kamuoyu eğilimleriyle bizi sanrılara sürüklemeye çalışıyorlar. Biz gerçeklere bağlı kalmalıyız” ifadelerini kullandı.

Putin açıklamasının devamında  “Teknoloji şu an öyle bir durumda ki basitçe söylemek gerekirse hidrokarbonlar, nükleer enerji ve hidrogüç olmadan medeniyeti korumayı başaramayız” dedi.

‘Küresel ısınma kürk mantolara yapılan harcamayı azaltabilir’

Ekim ayında karbon emisyonlarını sıfırlama vaadinde bulunan Paris İklim Anlaşması’nı onaylayan Rusya dünyanın en fazla sera gazı salınımı yapan dördüncü ülkesi.

İklim krizini sıklıkla alaya alan Putin 2003 yılında “sıcak havaların buğday hasadını arttırabileceğini ve kürk mantolara yapılan harcamayı azaltacağını” söylemişti. Bu yaz ise rüzgar enerjisini eleştirerek türbinlerin kuşların ölümüne ve “kurtların topraktan çıkmasına” sebep olacağını öne sürmüştü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık