AktüelPolitikaPsikologlara Yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı. Eğitimlerin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü başarı ile gerçekleşmiştir.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı. Eğitimlerin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü başarı ile gerçekleşmiştir. 

İlk aşamasından itibaren büyük ilgi gören Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi’nin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği’nin yeni lokalinde gerçekleştirildi. 

Eğitimin ilk aşamasında cinsel yönelimler ve önyargılara değinilmişti, ikinci aşamasında ise cinsiyet kimlikleri ve cinsiyet uyumlama süreci üzerine yoğunlaşıldı. Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan, Uzman Psikolog Ziliha Uluboy ve hukukçu Faika Deniz Paşa tarafından verilen eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgelesi verildi. Bunun yanı sıra her iki eğitimi de tamamlayan ve gönüllü olan psikologlarla ortak uzlaşı metni imzalanmıştır. Eğitimlerin önemli hedeflerinden biri olan Kuir Kıbrıs Dayanışma Hattı’na ulaşan kişilerin yönlendirilebileceği psikologlar ağı da oluşturulmuş oldu. 

Kuir Kıbrıs Derneği, dayanışma hattına ulaşan kişileri talepleri doğrultusunda LGBTİ+ kapsayıcı Psikologlar Ağı’ndaki psikologlara yönlendirecek ve bu sistemin sürdürülebilir ve verimli olarak çalışması yönünde adımlar atacaktır. Eğitimlerini tamamlayan ve ortak uzlaşı metnini imzalayan psikologların, dayanışma hattına ulaşan LGBTİ+ ve/veya ailelerini, çeşitliliği kapsayıcı, gizlilik, etik değer ve ilkelere dayalı LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığın farkında olarak hizmet vermesi beklenmektedir.    

Renklerin Çeşitliliği Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, eğitime ilgi gösteren tüm psikologlara ve eğitmenlere teşekkür ederken, toplumda var olan önyargı ve ötekileştirmenin önüne geçebilmek için bu ve bunun gibi eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu belirtti. Daha bilinçli ve farkındalığı artmış psikologların Kuir Kıbrıs Derneği’nin mücadelesine de katkı koyacağını ve dayanışmak isteyen herkesin Kuir Kıbrıs Derneği’ne ulaşması için teşvik edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık