AktüelPolitikaPsikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalığı Eğitimi’nin ikincisi düzenliyor

Kuir Kıbrıs Derneği Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalığı Eğitimi’nin İkincisi Düzenliyor
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 7, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kuir Kıbrıs Derneği Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalığı Eğitimi’nin İkincisi Düzenliyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalığı eğitiminin ikinci aşaması düzenlenecektir. Eğitim, 20 Ekim Pazar günü, 9:30 ve 18:00 saatleri arasında Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği’nde gerçekleştirilecektir.   

İlk aşaması büyük ilgi gören ve başarıyla tamamlanan Psikologlara Yönelik LGBTİ+ Farkındalık Eğitim’inin ikinci aşaması 20 Ekim Pazar günü 9:30- 18:00 saatleri arasında Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği’nin yeni lokalinde gerçekleştirilecektir. Eğitimin ilk aşamasında cinsel yönelimler ve önyargılar ele alınmıştı, ikinci aşamasında ise cinsiyet kimlikleri ve cinsiyet yeniden tayin süreci üzerine yoğunlaşılması hedeflemektedir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan, Uzman Psikolog Ziliha Uluboy ve hukukçu Faika Deniz Paşa tarafından verilecek olan eğitimin sonunda katılımcı psikologlardan gönüllü olanlarla ortak uzlaşı metni imzalanacak ve dernek dayanışma hattı kapsamında kullanılacak psikologlar havuzu oluşturulacaktır.

20 Ekim Pazar günü tam gün sürecek olan eğitimin ilk yarısında, temel kavramlar, cinsiyet kimliği değerlendirilmesi ve cinsiyet yeniden tayin süreçleri yasal açıdan ele alınacaktır. Bunun yanı sıra öğleden sonra gerçekleşecek olan eğitimin ikinci yarısında ise, bedensel değişim sürecine uygun terapi yaklaşımları ve vaka çalışmalarına yer verilecektir. 

Proje Koordinatörü Erman Dolmacı, ilk eğitime gösterilen ilgi ve katılımın sevindirici olduğu ayrıca LGBTİ+ kapsayıcı psikolojik hizmetin dernek mücadelesi için önemine vurgu yaptı.  

Eğitime katılmak isteyen tüm psikologların en geç 11 Ekim Pazartesi, saat 18:00’e kadar özgeçmiş (CV) ve niyet mektuplarını [email protected] e-mail adresine ulaştırmaları rica olunur. Eğitimin verimli ve bütünsel olabilmesi adına öncelik hali hazırda ilk aşamaya katılmış olan adaylara ve aktif çalışmakta olan klinik psikologlara verilecektir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık