PolitikaPortekiz’de Kamu Çalışanları Gaspedilen Hakları İçin Eylemdeydi

Portekiz’de 2011-2015 yılları arasında uygulanan kemer sıkma politikaları nedeniyle gelirleri beşte bir oranında gaspedilen on binlerce memur ve çalışan sokaklara indi. ANF’nin haberine göre başkent Lizbon’daki gösterilere katılan memurlar, 2011 yılından sonra dönemin merkez sağ Başbakanı Pedro Coelho tarafından gaspedilen haklarının Sosyalist Parti (PS) hükümeti tarafından geri verilmesi talebini haykırdı. Eylemlere okullar, yerel yönetimler, hastaneler ile itfaiye çalışanları katıldı. Haftalık 35 saatlik çalışma süresinin tüm kamu kurumlarına yayılmasını isteyen memurlar ayrıca yıllardır dondurulan veya kesintiye...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 20, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Portekiz’de 2011-2015 yılları arasında uygulanan kemer sıkma politikaları nedeniyle gelirleri beşte bir oranında gaspedilen on binlerce memur ve çalışan sokaklara indi.

ANF’nin haberine göre başkent Lizbon’daki gösterilere katılan memurlar, 2011 yılından sonra dönemin merkez sağ Başbakanı Pedro Coelho tarafından gaspedilen haklarının Sosyalist Parti (PS) hükümeti tarafından geri verilmesi talebini haykırdı. Eylemlere okullar, yerel yönetimler, hastaneler ile itfaiye çalışanları katıldı.

Haftalık 35 saatlik çalışma süresinin tüm kamu kurumlarına yayılmasını isteyen memurlar ayrıca yıllardır dondurulan veya kesintiye uğratılan maaşlarında artış talebini dillendirdiler.

Ülkedeki birçok kamu çalışanı sendikası adına konuşan Ana Avoila, 2011-2015 arasındaki kemer sıkma politikaları nedeniyle memurların gelirlerinin yüzde 17,5’ini kaybettiklerini söyledi. 2015’te iktidara gelen Antonio Costa ve PS hükümetinin bu hakları iade etmesini isteyen Avoila, bunun ise ‘çalınan hakların iadesi’ anlamına geldiğini vurguladı.

2011-2015 yılları arasında iktidarda olan merkez sağ PSD iktidarı döneminde memur maaşları dondurulmuş, 2014 yılında ise 1500 euronun üzerindeki maaşlarda yüzde 3,5 ila 10 arasında kesintiye gidilmişti.

2015’te seçimleri kazanan Antonio Costa hükümeti tarafından bu maaşlar önceki düzeylerine yükseltilirken, sendikalar maaşlara en az yüzde 4 zam yapılmasını istiyor. Sendikalar ayrıca memurların yanı sıra kamuda sözleşmeli olarak çalışan tüm personelin de haftalık çalışma sürelerinin 35 saat olmasını talep ediyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık