DünyakoronavirusPortekiz, sağlığa erişebilmeleri için ülkedeki göçmenleri “daimî sakin” kabul etti

Portekiz'de, bekleyen başvuruları olan tüm göçmenlere, koronavirüs salgını süresince sağlık hizmetlerine erişimlerini güvence altına alan “daimî ikamet statüsü” verildi. Resmi merciler, pazartesi gününden itibaren en azından 1 Temmuz’a kadar bu statünün geçerli olacağını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 4, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Portekiz’de, bekleyen başvuruları olan tüm göçmenlere, koronavirüs salgını süresince sağlık hizmetlerine erişimlerini güvence altına alan “daimî ikamet statüsü” verildi. Resmi merciler, pazartesi gününden itibaren en azından 1 Temmuz’a kadar bu statünün geçerli olacağını belirtti.

Sığınma talebinde bulunanlar da dahil olmak üzere başvuranların, devam eden bir talebin kanıtını sunmaları yeterli olacak. Böylelikle tümünün; ulusal sağlık hizmetlerine, sosyal yardımlara, banka hesaplarına, iş ve kiralama kontratlarına erişim hakkı olacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Claudia Veloso, “insanlar, başvuruları henüz işleme alınmadığı için sağlık ve kamu hizmeti haklarından mahrum edilmemeli. Bu olağanüstü zamanlarda, göçmenlerin hakları güvence altına alınmalı” dedi.

Karar, ayrıca sınır kontrol hizmeti personeli ile başvuranlar arasındaki teması da en aza indirerek bulaşma riskini azaltmayı amaçlıyor.

Portekiz, şimdiye kadar komşusu İspanya’nın çok altında, 5.170 vaka ve 100 ölüm bildirdi.

Sağlık yetkilileri ise vaka sayısının mayıs sonunda zirveye çıkmasını bekliyor.

Bu arada, devam eden ikamet başvuru sayısı bilinmese de hükümet istatistiklerine göre 2019 yılında ülkede 580 bin göçmen bulunuyordu ve sadece 2019 içerisinde 135 bin göçmene oturuma izni verildi. Resmi verilere göre, Brezilyalılar göçmenlerin çoğunluğunu oluştururken, bunu Rumen, Ukraynalı, İngiliz ve Çinliler izliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık