AktüelPolitikaPolonya’da Aşırı Sağcılar “Arı Kan” Pankartıyla Sokağa Çıktı | Foto-Video

Polonya’nın bağımsızlığının 99’uncu yılı başkent Varşova’da kutlanırken, yürüyüşe katılanların bazılarının elindeki “Arı kan”, “Müslüman holokostu için dua edin” ve “Beyaz Avrupa” pankartları dikkat çekti. Öte yandan 2 bin kişilik faşizm karşıtı grup, ellerinde “Biz Leh Yahudileriz” pankartıyla karşı gösteri yaptı. Poland: Warsaw skies blaze red as thousands of Nationalists celebrate Independence Day Thousands of Polish nationalists marched through the streets of Warsaw on Saturday to celebrate the anniversary of Poland’s independence in 1918. Participants shouted out...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 20, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Polonya’nın bağımsızlığının 99’uncu yılı başkent Varşova’da kutlanırken, yürüyüşe katılanların bazılarının elindeki “Arı kan”, “Müslüman holokostu için dua edin” ve “Beyaz Avrupa” pankartları dikkat çekti.

Öte yandan 2 bin kişilik faşizm karşıtı grup, ellerinde “Biz Leh Yahudileriz” pankartıyla karşı gösteri yaptı.

Poland: Warsaw skies blaze red as thousands of Nationalists celebrate Independence Day

Thousands of Polish nationalists marched through the streets of Warsaw on Saturday to celebrate the anniversary of Poland’s independence in 1918. Participants shouted out patriotic chants while carrying Polish flags and holding up flares. The event is the most important patriotic celebration in the country and is organised by groups such as the National Radical Camp (Oboz Narodowo-Radykalny) and All-Polish Youth (Mlodziez Wszechpolska).

Polonya’nın bağımsızlığının 99’uncu yılına yönelik geçtiğimiz hafta düzenlenen resmi kutlamalar, başkent Varşova’da çeşitli seremonilerle gerçekleşti.

Avrupa Konseyi’nin uluslararası başkanı bile kutlamalara ziyarette bulundu. Hatta Politico’ya verdiği demeçte, kutlamaların “yüzümüzde gülümseme ve kalbimizde neşe” ile geçeceğini savundu.

Ancak on binlerce kişiden bazılarını kırmızı duman bulutları arasında bir araya getiren ‘bağımsızlık’ temasından ziyade başka bir şeydi.

Kutlamaları yakından takip eden birçok gazete, kutlamalardaki pankartların ve afişlerin üzerinde yer alan bazı kelimelerin şunlar olduğunu kaydetti:

  • “Arı kan” (Politico)
  • “Müslüman holokostu için dua edin” (CNN)
  • “Beyaz Avrupa” (AP)

Katılımcılar arasında Ulusal-Radikal Kamp, Milliyetçi Hareket, Polonyalı Gençlik ve kökeni 2. Dünya Savaşı öncesindeki antisemit gruplara dayanan örgütler yer aldı.

GettyImages-496693718

Screen Shot 2015-11-12 at 14.25.04

Although the marches are unconnected to official celebrations of Poland's independence, recent demonstrations have overshadowed all other festivities.

Kiminin elinde kırmızı ve beyaz bayrak, kiminde ise kırmızı duman yayan maytap ve meşaleler bulunuyordu. Bazı bayrakların üzerinde ise 1930’lu yıllarda aşırı sağcıların kullandıkları semboller yer alıyordu.

Yürüyüşte sadece Lehler bulunmuyordu. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen birçok kişi de oradaydı.

Faşizm karşıtı 2 bin kişi de sokağa çıktı

Polonya’da aşırı sağcıların yürüyüşüne karşı sokağa çıkan gruplar da vardı.

Poland: Anti-fascist demo counters nationalist march in Warsaw

An estimated 1,500 protesters rallied against fascism in Warsaw on Saturday, timed to coincide with a nationalist march that was celebrating the anniversary of Poland’s independence in 1918. Video ID: 20171111 049 Video on Demand: http://www.ruptly.tv Contact: [email protected] Twitter: http://twitter.com/Ruptly Facebook: http://www.facebook.com/Ruptly

Lehlerin ırkçı sloganlar attığı yürüyüşe karşı duran 2 bin kişilik faşizm karşıtı grup, ellerinde “Biz Leh Yahudileriz” pankartıyla sokakta yer aldı.

Polonya’da ve Avrupa’da yükselen aşırı sağ

Polonya’da bağımsızlık kutlamaları, son birkaç yıldır aşırı sağcıların katılımıyla gölgeleniyor.

Polonya’da iç politika, son zamanlarda sağa doğru kaymaya başladı. Hükümeti kuran Hukuk ve Adalet Partisi, Macaristan ve diğer ülkelerdeki etnik milliyetçi siyasi hareketlerin izinden gidiyor.

Ancak Avrupa’da politikanın aşırı sağa doğru yön alışı Polonya ile kısıtlı değil.

Almanya’da aşırı sağ parti AFD (Almanya için Alternatif), bu yıl düzenlenen seçimlerde 2. Dünya Savaşı’ndan beri geçen sürede en yüksek oy oranına ulaşırken, Yunanistan, Avusturya, İsviçre ve kıtadaki birçok ülkede benzer düşünce ve ırkçı ideolojiler ağırlık kazanıyor.

*Bu haber Gazete Karınca tarafından Vice, New York Post, CNN ve Think Progress’den derlenmiştir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık