AktüelGazedda'nın GündemiPolonya, sığınmacı krizi için Türkiye, Rusya ve Belarus’u suçluyor

Polonya-Belarus sınırında bekleyen mültecilerin açlık, soğuk ve sağlık sorunlarıyla mücadelesi sürerken, Polonya Başbakanı Türkiye'yi Rusya ve Belarus'la senkronize davranmakla suçladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Belarus’la aralarındaki sığınmacı krizine ilişkin konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Türkiye’yi İstanbul ve Minsk arasında açık koridor bırakmakla ve Belarus’a sınıra binlerce sığınmacı götürmeye yardım etmekle suçladı.

Belarus’a yasal yollardan giren ancak Avrupa’ya göç etmek isteyen çok sayıda mültecinin Polonya’ya geçmek istemesi iki ülke sınırında kriz yaratmış, Polonya sınırda güvenliği artırırken, binlerce mülteci iki ülke arasında sıkışıp kalmıştı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Polonya radyosuna Kuznica sınır kapısının Belarus tarafında hala önemli bir grup insan bulunduğunu ve yetkililerin salı günü sınır kapıyı kapattığını söyledi.

Göçmenler, açlık, susuzluk ve soğukla boğuşurken, sınır geçmeye çalışanlara kötü muamele eden Polonyalı sınır muhafızlarına yönelik tepki de büyüyor. Önlem olarak sınıra 12 bin asker konuşlandırıldığını, sınırın Polonya tarafında en az 10 sığınmacının ölü bulunduğu duyuran Polonyalı yetkililer de Çarşamba günü sınırdan iki video yayınlayarak Belarus birliklerinin yere ateş açtığını ve insanlarla çatıştığını iddia etti. Hem Polonya hem de sığınmacıların diğer bir geçiş yolu olarak kullanmak istedikleri Litvanya‘da olağanüstü hal ilan edildi.

AB ve BM’den tepki

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet  Belarus-Polonya sınırında dondurucu soğukta çok sayıda mültecinin çaresiz durumda kalmaya devam etmesinden dehşete düştüğünü belirterek, ilgili devletleri sorunun çözümü için acil adımlar atmaya çağırdı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise önceki gün  ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, topluluğun Belarus’a yönelik yaptırımları genişleteceğini ve bu yaptırımların hem kişilere hem de kuruluşlara yönelik olacağını kaydetti.

Belarus’un politikasının “otoriter bir rejimin demokratik komşularını istikrarsızlaştırmak için yaptığı hibrit bir saldırı” olduğunu belirten der Leyen, Belarus’a mülteci taşınmasına aracılık yapan havayollarına da yaptırım uygulanmasının gündeme geldiğini söyledi.

Polonya Başbakanı: Türkiye’nin tavrından hoşlanmıyoruz

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de parlamentoda yaptığı açıklamalarda sığınmacı krizinden bahsetti. Morawiecki, “Türkiye’nin eylemlerinin Belarus ve Rusya’yla tamamen senkronize ilerlediğini görüyoruz. Bizi rahatsız ediyor, bundan hoşlanmıyoruz” dedi.

Ankarayı suçlayan Polonya Başbakanı, “Bir iki ay önce Türkiye bizimle yakın bir şekilde çalışmak istiyor görünüyordu. Yangınları söndürmek konusundaki yardımımız, Türk turizm sektörünü canlandırma konusundaki yardımlarımızın tek taraflı olduğunu gördük. Bundan hoşlanmadık” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği yetkilileri, İstanbul’dan Minsk’e uçan Türk Hava Yolları uçakları ve Rusya’nın havayolu şirketi Aeroflot’un uçaklarının sığınmacılar ve mültecilerin geçişini görmezden geldiğini söylüyor.

THY söz konusu iddiaların temelsiz olduğu yanıtını verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık