AktüelEkolojiPolonya, Macaristan ve Çekya AB’nin 2050 karbon salımı hedeflerini reddetti

Polonya, Macaristan ve Çekya, Avrupa Birliği’nin (AB) karbon salımını azaltmayı amaçlayan yeni iklim değişikliğiyle mücadele hedefini reddetti. AB liderleri, birliğe üye tüm ülkelerin 2050’ye kadar salımı sıfır seviyesine indirmesini umuyordu. Ancak Brüksel’de düzenlenen zirvede, 28 üye ülkeden 25’i karbon hedeflerini destekledi. Macaristan, Polonya ve Çekya, AB’nin 2019-2024 yıllarını kapsayan stratejik programını veto etti. Zirvenin ardından, 2050’ye kadar net sıfır salım hedefine yapılan atıf taslak sonuç metninden çıkarıldı. Bunu yerine metne bir dipnot eklenerek, “üye devletlerin büyük...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 25, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Polonya, Macaristan ve Çekya, Avrupa Birliği’nin (AB) karbon salımını azaltmayı amaçlayan yeni iklim değişikliğiyle mücadele hedefini reddetti.

AB liderleri, birliğe üye tüm ülkelerin 2050’ye kadar salımı sıfır seviyesine indirmesini umuyordu. Ancak Brüksel’de düzenlenen zirvede, 28 üye ülkeden 25’i karbon hedeflerini destekledi.

Macaristan, Polonya ve Çekya, AB’nin 2019-2024 yıllarını kapsayan stratejik programını veto etti.

Zirvenin ardından, 2050’ye kadar net sıfır salım hedefine yapılan atıf taslak sonuç metninden çıkarıldı. Bunu yerine metne bir dipnot eklenerek, “üye devletlerin büyük bir çoğunluğu için net sıfır karbon ayak izinin 2050’ye kadar sağlanması gerekiyor” dendi.

Hedefin reddi, küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmayı amaçlayan Paris İklim Anlaşması’nın uygulanmasına bir darbe olarak görülüyor.

Finlandiya’nın 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını devralmasıyla birliğin karbon hedefinin tekrar gündeme gelmesi bekleniyor. İklim değişikliğiyle mücadele konusunda kararlılığıyla bilinen Finlandiya hükümeti kısa bir süre önce kendi karbon hedefi için daha yakın bir tarih olarak 2035’i belirledi.

Çevreci gruplar, üç ülkenin veto kararına tepki göstererek ABD liderlerine, sonbaharda yapılacak Birleşmiş Milletler iklim değişikliği toplantısı öncesinde acil bir zirve düzenleme çağrısı yaptı.

Kaynak: İndependent Türkçe

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık