MüzakerelerPolitis: Toprak’ta Omorfo İçin Tartışılan Üç Senaryo…

Liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in, İsviçre’de Mont Pelerin’de 7-11 Kasım’da yapacakları görüşmeyle ilgili çeşitli strateji senaryoları ve haritalar bugün Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan gazetelerde geniş yer buldu. Politis haberi “Final Turu Mont Pelerin’de… Kıbrıs Sorununun Çözüm Güzergâhının Son Mili… İsviçre Sayfiyesindeki Müzakere Savaş Niteliğinde Olacak… Toprak’ta Omorfo Bölgesi İçin Tartışılan Üç Senaryo… Kıbrıslı Rumların Garantilerle İlgili Hâkim Versiyonu Hangisi, Türkiye Ne İstiyor” başlık ve spotlarıyla manşete çekti. TOPRAK’TA ÜÇ SENARYO Politis, BM’ye dayandırdığı haberinde, “Toprak” başlığıyla...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in, İsviçre’de Mont Pelerin’de 7-11 Kasım’da yapacakları görüşmeyle ilgili çeşitli strateji senaryoları ve haritalar bugün Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan gazetelerde geniş yer buldu.

Politis haberi “Final Turu Mont Pelerin’de… Kıbrıs Sorununun Çözüm Güzergâhının Son Mili… İsviçre Sayfiyesindeki Müzakere Savaş Niteliğinde Olacak… Toprak’ta Omorfo Bölgesi İçin Tartışılan Üç Senaryo… Kıbrıslı Rumların Garantilerle İlgili Hâkim Versiyonu Hangisi, Türkiye Ne İstiyor” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

TOPRAK’TA ÜÇ SENARYO

Politis, BM’ye dayandırdığı haberinde, “Toprak” başlığıyla ilgili 3 temel senaryo olabileceğini yazdı.

Haberde, “Annan planının 5’inci versiyonuna benzer bir formül”, “Omorfo’nun (Güzelyurt) Kıbrıs Rum oluşturucu devletçiğine verilmemesi veya kalacak Kıbrıslı Türklere özel statü sağlayacak şekilde verilmesi”, “Müzakere prosedüründe bugüne kadar gündeme gelen haritayı kökünden değiştirecek bir uzlaşı” olmak üzere 3 senaryodan bahsediliyor.

Gazete, “İsviçre’nin sadece Toprak başlığında ‘çetin pazarlık’ anlamı taşımayacağı, müzakere prosedürü açısından da ‘make or brake’ (ya tam bir başarı, ya da tam bir başarısızlık) tipi bir adım olacak” yorumunda bulundu. Gazete, Rum tarafında, Kıbrıs Türk tarafının görüşmeye Toprağı müzakere etmek için haritalarla gitmemesinden duyulan kaygının devam ettiğini yazdı.

Nikos Anastasiadis’in, Omorfo’nun Kıbrıs Rum kurucu devletçiğinde olmayacağı bir çözüm planını Rumların onayına sunmayacağı taahhüdüne rağmen Rum tarafının kırmızı çizgisi Omorfo’nun çıkmaz yarattığını yazan gazete, şunlara dikkat çekti:

“Kıbrıs Türk tarafının Omorfo’nun iadesi meselesindeki muhtemel tavizsizliğinin müzakere taktiği sebebiyle cereyan edebileceği ve bunun İsviçre’de belli olacağı belirtiliyor. Yabancı diplomatik çevreler ise Omorfo meselesinin, bir uzlaşı formülü açısından, garantilerden çok daha kolay bir mesele olduğunu belirtiyor. Aynı kaynaklar yılsonuna kadar bir uzlaşı formülü olmasını zor görüyor.”

Gazete, liderlerin Mont Pelerin’e sadece Toprak meselesi çözülür mü diye gitmediğini, uzlaşı formülü bulunmaması halinde, prosedürün çökmemesi maksadıyla, havada kalan bir dizi önemli konunun da ele alınacağını belirtti.

“BEYAZ DUMAN”

Görüşmelerin yapılacağı La Mirador Otel’in bacasından 11 Kasım’da beyaz duman çıkmazsa, gerek Akıncı’nın gerek Anastasiadis’in kendilerini, prosedürün devamı açısından bir zafiyet anında bulacağını yazan gazete şunları ekledi:

“Her ikisi de iç cephelerinin ağırlığı ve bir korku ile karşı karşıya kalacak. İç cephe ağırlığı, Kıbrıs müzakere prosedürü ne zaman batağa saptansa yaşanan blame game olarak bilinen karşılıklı suçlamadan başlayıp, 2018 başkanlık seçimi sandığına kadar varıyor.”

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık