AktüelMüzakerelerPolitis: Kotzias’ın Müdahalesi Mont Pelerin’daki Ortamı Tamamen Değiştirdi

Politis Gazetesi, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın müdahalesinin Mont Pelerin’daki ortamı tamamen değiştirdiğini, çok değerli zamanın kaybolmasına yol açtığını belirtirken, Kotzias’ın çoklu konferans yapılmadan garantilerin kaldırılmasını talep etmesi sonrasında toprak konusunda anlaşmaya varılmasının bir amacı kalmadığını yazdı TAK’ın aktardığı habere göre Politis gazetesi “Mont Pelerin’in Kaybedenleri” başlığı altında geniş yer verdiği haberinde özetle, Mont Pelerin’de ikinci kez gerçekleştirilen zirvedeki başarısızlığın nedeninin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias olduğu imasında bulundu. Gazete, müzakerelerin içerisinde bulunduğu bu aşamada, liderler kabul etmese...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Politis Gazetesi, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın müdahalesinin Mont Pelerin’daki ortamı tamamen değiştirdiğini, çok değerli zamanın kaybolmasına yol açtığını belirtirken, Kotzias’ın çoklu konferans yapılmadan garantilerin kaldırılmasını talep etmesi sonrasında toprak konusunda anlaşmaya varılmasının bir amacı kalmadığını yazdı

TAK’ın aktardığı habere göre Politis gazetesi “Mont Pelerin’in Kaybedenleri” başlığı altında geniş yer verdiği haberinde özetle, Mont Pelerin’de ikinci kez gerçekleştirilen zirvedeki başarısızlığın nedeninin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias olduğu imasında bulundu.

Gazete, müzakerelerin içerisinde bulunduğu bu aşamada, liderler kabul etmese dahi bir al-ver süreci öncesinde bulunulduğunu ve bir başlığın diğerlerinden ayrı görüşülmesinin imkansız olduğu yorumunda bulunurken Mont Pelerin’de yapılan ilk tur görüşmelerde Kıbrıslıtürk lider  Mustafa Akıncı’nın “büyük bir kişisel bedel ödeyerek çıkmazın aşılmasını sağladığını” yazdı.

Gazete, ilk tur görüşmelere toprak ile mülkiyet konusunu ilişkilendirmek amacıyla giden Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’in Akıncı’nın “momentumunu ve niyetlerini ciddiye almaması sebebiyle başarısız olduğunu ve sanki telefonlar birden ortadan kaybolmuş gibi, Yunanistan’la istişare ve partileri bilgilendirmek için görüşmelere bir hafta ara verilmesini istediğini” yazdı.

Anastasiadis’in bu talepte bulunmasının tek sebebinin Yunanistan’ın olası bir vetosu olduğu yorumunda bulunan gazete, Anastasiadis ve Yunanistan’ın, “Türkiye’nin ‘yüzde 30’un altına düşme’ uyarılarına rağmen kişisel inisiyatif alan Akıncı’yı politik olarak küçümsemiş olduklarını” yazdı.

Haberde, Akıncı’nın Mont Pelerin’e çözüme daha hazırlıklı olarak gittiği ve toprak konusunda Ankara’yla istişare edilmeyen açılımlar yaptığı belirtildi.

Gazete, Mont Pelerin’deki ikinci tur görüşmelerde Anastasiadis’in toprak ile mülkiyet konusunu ilişkilendirme çabasının ortaya çıktığını, Anastasiadis’in, istemeleri durumunda Kıbrısltürklerin Omorfo/Güzelyurt ve Kıbrıs Rum idaresine verilecek diğer bölgelerde kalmalarını kabul ederken, Karpaz bölgesinde de Kıbrıslı Rumlar için benzer statünün olmasını talep ettiğini yazdı.

Mont Pelerin’deki görüşmelere bu şekilde sürerken birden bire Kotzias’ın söz konusu “nota nitelikli belgesini” ortaya çıktığını, söz konusu belgenin, aralarında ciddi Yunan basın kuruluşlarının da bulunduğu 30 yere gönderildiğini belirten gazete, belgenin Yunanistan Başbakanı Tsipras’ın diplomatik bürosu tarafından tespit edilmesinin ardından geri çekilmesi için yoğun çaba sarf edildiğini aktardı.

Habere göre Tsipras’ın ofisi, basın yayın kuruluşlarından, söz konusu belgeyi yayınlamamaları için yalvardı ve belgenin yayılması durumunda Anastasiadis’in zor durumda kalacağını belirttiler.

Elbette belgenin bazı internet sitelerinde yer aldığını ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na da ulaştığını ifade eden gazete, Anastasiadis-Tsipras ve daha sonra Tsipras-Erdoğan görüşmelerinin akabinde Tsipras ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 4 Aralık’ta görüşmeleri konusunda uzlaşıya varıldığını aktardı.

Gazete, Yunanistan’ın bu müdahalesinin Mont Pelerin’deki ortamı tamamen değiştirdiğini, çok değerli zamanın kaybolmasına yol açtığını belirtirken, Kotzias’ın çoklu konferans yapılmadan garantilerin kaldırılmasını talep etmesi sonrasında toprak konusunda anlaşmaya varılmasının bir amacı kalmadığını yazdı.

Akıncı’nın bu sebepten ötürü Türkiye’yle istişare ederek müzakere masasına döndüğü ve toprak başlığında varılan üç uzlaşıyı kapatmak istemediğini  yazan gazete, Akıncı’nın böylece ikinci uzlaşı unsuru olan “Kıbrıs Rum idaresi altına verilecek topraklara 78-90 bin Kıbrıslı Rum’un geri dönmesini de geri çektiği” değerlendirmesinde bulundu.

Haberde, Kotzias’ın zamansız müdahalesiyle Akıncı’nın müzakere elini güçlendirdiği de belirtildi.

ALİTHİA

Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Başarısızlığın Arasından Umuda” başlığı altında verirken, Mont Pelerin’de yaşanan şokun Kıbrıslıların ve bölgedeki birçok ülkenin Kıbrıs sorununun çözümüne ne kadar çok ihtiyacı olduğunu gösterdiği yorumunda bulundu.

Gazete özetle, Kotzias’ın garantileri görüşmek üzere çoklu bir zirveye katılmayacağı şeklindeki “nota nitelikli tezinin” Türklere Mont Pelerin’deki müzakereleri “bilerek sonlandırma” imkanı verdiğini yazdı.

Yunan Dışişleri Bakanının bu eylemiyle, “Akıncı en güçlü kozunu vermeye ve Kıbrıs Rum tarafı da en önemli talebini, toprağı almaya hazırken Türklere çıkış fırsatını verdiği” yorumunda bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık