MüzakerelerPolitis: Cenevre’ye Kadar 36 Test Günü

Politis Gazetesi “Cenevre’ye Kadar 36 Test Günü… Fransa ve Almanya Prosedürde Varız Diyor… Müzakereler İki Müzakerecinin Bugünkü Görüşmesiyle Yeniden Başlıyor” başlıklı manşet haberinde, bugünden, liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in Cenevre’de bir araya geleceği 9 Ocak’a kadar 36 gün bulunduğuna işaret ederek, 12 Ocak’ta uluslararası konferansın toplanabilmesi ve başarı şansının artırılması için bu 36 günlük süre zarfında iki tarafın, olabildiğince çok mesafe kat etmesi gerektiğini yazdı. TAK’ın aktardığı habere göre 36 günlük maratonun, müzakereciler Özdil Nami ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 5, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Politis Gazetesi “Cenevre’ye Kadar 36 Test Günü… Fransa ve Almanya Prosedürde Varız Diyor… Müzakereler İki Müzakerecinin Bugünkü Görüşmesiyle Yeniden Başlıyor” başlıklı manşet haberinde, bugünden, liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in Cenevre’de bir araya geleceği 9 Ocak’a kadar 36 gün bulunduğuna işaret ederek, 12 Ocak’ta uluslararası konferansın toplanabilmesi ve başarı şansının artırılması için bu 36 günlük süre zarfında iki tarafın, olabildiğince çok mesafe kat etmesi gerektiğini yazdı.

TAK’ın aktardığı habere göre 36 günlük maratonun, müzakereciler Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis’in bugünkü görüşmesiyle başlayacağını, önümüzdeki haftaların ana menüsünün, Güvenlik için yeni bir çerçeve hazırlanması olacağına vurgu yapan gazete, Toprak başlığında ana kanaatin, Rum tarafının Omorfo (Güzelyurt)’yla ilgili ana talebinin yerine getirileceği olduğuna işaret etti.

GÜVENLİKLE İLGİLİ YENİ BİR ÇERÇEVE HAZIRLANMAYA ÇALIŞILIYOR

Gazete, Güvenlikle ilgili yeni bir çerçeve hazırlanması çabasındaki ana hedefin, 1960 Garanti ve İttifak Antlaşması’nın revize edilmesi olduğuna işaret etti ve yeni bir ittifak antlaşması, yeni bir geçiş dönemi kuralları ve çok uluslu bir gücün belirli bir süreliğine Kıbrıs’ta kalması konusunda çalışılan bir formül bulunduğunu, bu konuda uzlaşı sağlanmaya çalışılacağını yazdı.

Akıncı Brüksel’e gideceği için bu hafta liderler görüşmesi beklenmediği, liderlerin ele alınacak konuya göre gerekmesi halinde bir araya geleceği belirtilirken BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya gideceği hatırlatıldı.

Gazete “Hız Artırılıyor… Gözlerin Cenevre’de Olduğu Diplomatik Hararet” başlığıyla iç sayfasında detaylandırdığı haberinde Nami-Mavroyannis’in, görüşmelerin gündemi ve programını belirlemek üzere bir araya geleceği bugünkü görüşmeye, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışman Vekili sıfatıyla lanse ettiği Elisabeth Spehar’ın da katılacağını yazdı.

Gazete haberinin “Fransa ve Almanya Var” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise “çok büyük jeostratejik ağırlığı olan AB ülkeleri” diye lanse ettiği Fransa ve Almanya’nın Kıbrıs sorununa ilgilerini; Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın 9 Aralık’ta Ada’ya gelerek, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’ın da Atina’dan yaptığı “Almanya’nın bir anlaşmaya varılması için özellikle çalışacağı” açıklamasıyla ortaya koyduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık