AktüelGazedda'nın Gündemi“Polisler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı”

Lefkoşa’nın güneyindeki eylemde polis güçlerinin saldırılarına yönelik tepkiler sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa’nın güneyindeki eylemde polis güçlerinin saldırılarına yönelik tepkiler sürüyor. Üçüncü Toplum Forumu, Mülteci Hakları Derneği, Kuir Kıbrıs Derneği, Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği ve İnsan Hakları Vakfı yayımladığı ortak basın bildirisinde, insan haklarına, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne yönelik mücadelenin ortak olduğu ifade edilerek, polisler hakkında derhal soruşturma başlatılması gerektiği belirtildi. Açıklama şöyle:

Anastasiades Hükümeti’nin yolsuzluklarını ve pandemi yönetim sürecindeki sıkıntıları protesto etmek amacı ile 13 Şubat Cumartesi günü güney Lefkoşa’da düzenlenen yürüyüşe katılan göstericilere karşı polis şiddet kullanarak onlarca insanı yaraladı ve göz altına aldı.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı demokratik bir haktır  ve gerek ülkedeki anayasa, gerekse uluslararası sözleşmeler tahtında garantiye alınmıştır. Barışçıl eylem için bir araya gelen eylemcilere polisin orantısız güç uygulayarak tutuklamalar yapması, fiziksel şiddet uygulaması ve eylemcilerin can sağlığını tehlikeye atması kabul edilemezdir. Bu nedenle demokratik haklarını kullanarak eylem yapan kişilere şiddet uygulayan polisler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve benzer görüntülerin bir daha ortaya çıkmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bizler adanın her iki tarafında da demokratik haklarımıza yapılan müdahalelerin endişe verici olduğunu gözlemlemekte ve yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Covid-19 pandemisi hak ve özgürlükleri keyfi şekilde kısıtlamak için kullanılamayacağını hatırlatır, polis şiddetinin hiçbir gerekçeyle meşru sayılamayacağını bir kere daha vurgularız.

İnsan haklarına, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne yönelik mücadelemiz ortaktır ve adanın her iki tarafında da devam edecektir. Bu zor günleri ancak birlikte mücadele ederek atlatabilir ve adamızın kalıcı bölünmesine engel olabiliriz. 

Üçüncü Toplum Forumu

Mülteci Hakları Derneği

Kuir Kıbrıs Derneği

Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği

İnsan Hakları Vakfı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık