AktüelGazedda'nın GündemiUncategorizedPolis şiddetine yabancı değiliz: 19 Temmuz 2011

19 Temmuz 2011'de dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adayı ziyareti sırasında Kıbrıs Türk Hava Yolları önünde yaşanan protestolarda kktc polisi, eylemcilere şiddet uygulamıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 19, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

19 Temmuz 2011’de dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adayı ziyareti sırasında Kıbrıs Türk Hava Yolları önünde yaşanan protestolarda kktc polisi, eylemcilere şiddet uygulamıştı.

Bugün, dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaya gelişi sırasında yaşanan olayların yıldönümü… kktc’de İrsen Küçük başkanlığında UBP Hükümeti vardı.

Dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dört bakanıyla birlikte “20 Temmuz” kutlamalarına katılmak üzere adaya gelmesi olaylara neden oldu.

Öğleden sonra Hamitköy kavşağında polisle Erdoğan’ı protesto eden göstericiler arasında arbede çıktı. Akşam saatlerinde ise KTHY binası önünde eylem yapanlara polis çok sert şekilde saldırdı ve hiçbir sebep göstermeden eylemcileri darp etti, 6 kişiyi tutukladı.

19 Temmuz 2011’de “Bir Verip Beş Alıyorsun, Utanmadan Besleme Diyorsun” pankartı bahane edilerek KTAMS binası polis tarafından tarumar edildi, sendikacılar tartaklanarak hapse atıldı. KTÖS ve KTOEÖS’ te asılı duran pankartlar gece yarısı sendika binalarından izinsiz olarak gasp edildi.

Erdoğan’ın yol güzergahı üzerinde bulunan Hamitköy kavşağında pankartlı protesto eylemi yapmak isteyen örgütler polis tarafından şiddet kullanılarak engellenirken, Recep Tayyip Erdoğan’a destek için gelenlere kolaylık gösterildi.

KTHY önündeki eylemde ise polis ,demokratik haklarını kullanan insanlara abartılı güç kullandı, şiddet uyguladı. Demokratik haklarını en barışçı biçimde kullanmak isteyen örgütlere ve eylemcilere tekme, tokat ve yumrukla vuruldu.

Polis suçlu bulundu

Yaşananlar mahkeme sürecine taşınmış, polisin eylemcilere dönük açtığı davalar şeklinde başlamıştı. Daha sonra davalar siyasi bir hal alsa da, polisin eylemcilere yaptığı müdahalenin yersiz olduğu mahkeme tarafından vurgulanmıştı.

Fotoğraflar: Çağıl Günalp

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık