AktüelKültürPolis, Mardo’nun suçunu görmezden geliyor!

Mağusa’nın tarihi Suriçi bölgesinde Mardo’nun bulunduğu binanın inşaat krizi devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü 3’üncü katta başlatılan inşaatın mühürlenmesinin ardından hafta sonu yapılması planlanan sökme işlemi yapılmadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mağusa’nın tarihi Suriçi bölgesinde Mardo’nun bulunduğu binanın inşaat krizi devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü 3’üncü katta başlatılan inşaatın mühürlenmesinin ardından hafta sonu yapılması planlanan sökme işlemi yapılmadı.

Mağusa Suriçi’nde bulunan Mardo’nun başlattığı 3’üncü kat inşaatı, mühürlenmesine rağmen, sökme işlemi hafta sonu gerçekleştirilmedi. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü mühürlenen inşaatın ardından Cumartesi günü bir vinç yardımıyla inşaatın kaldırılacağı bildirilmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmadı. GazeddaKıbrıs’ın konuyla ilgili edindiği bilgilere göre, ilgili firmanın siyasileri gezerek, üstlerinde baskı oluşturmaya çalıştığı ve alınan kararın değiştirilmesi için uğraşıldığı öğrenildi.

Mağusa İnisiyatifi aktivisti Mertkan Hamit kişisel sosyal medya hesbından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, inşaatın kaldırılmasıyla ilgili halen herhangi bir atılmadığını ifade ederek, polisin gerçekleşen suçu sonlandırmak için sorumlu olduğunu ve derhal hareket etmesi gerektiğini kavramadığını bildirdi. Hamit, son iddiaların inşaatın yarın kaldırılacağı yönünde olduğunu da ifade ederek, “Oysa, arabanızı yanlış bir yere park etseniz, cezayı yemiştiniz. “Bir kaç saat bekleylim belki çeker” diyen polis gördünüz mü hiç siz?” diye sordu.

Hamit, “zararlı kitap” okunmuş olsaydı polisin çoktan işlem yapacağını da belirttiği açıklamasında, 2 bin 300 yaşındaki kente değer vermekten taraf olan kent sakinleri ile sermayenin karşı karşıya kalması durumunda, polisin suçun işlendiği açık olmasına rağmen beklediğini ifade etti.

Hamit sözlerine şöyle devam etti:

“Kente karşı işlenen suçlar görmezden gelinebiliyor. Zaman kazandırmak için kurumlar idare edebiliyor. Özellikle, tarihe ve doğaya karşı işlenen suçlarda, ensesi kalınlardan ilişkili birinin suçlarının görmezden gelinmesi, tepenize binen bir görevlinin olmaması adalet meselesini de derinden yaralıyor.

Polisin süreci bekletmeyi tercih etmesi de bir işe yaramıyor. Sadece kurumsal saygınlığına zarar veriyor.

Başından beri Mardo meselesini takip etmeye çalışıyorum. Eski eserler, belediye, sivil toplum örgütlerinden birçok kişi de konuyu takip ediyor. Ancak bir türlü, yapılması gereken işlem gerçekleştirilmiyor. Bir yerlerde takılıyor.

Şimdi ne yapalım?

Polisi, suçu görmezden geliyor diye polise mi verelim?”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık