EkolojiGazedda'nın GündemiPlastikleri yasaklamak okyanusları kurtarmaya yetmeyecek

EPA Direktörü Andrew Wheeler’e göre, bazı tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanması okyanuslardaki çöp sorununu çözerek, kirlenmeyi önlemeye yetmeyecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 5, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Fransa’da yapılacak G7 Çevre Bakanları toplantısı öncesinde Brüksel’de konuşan Amerikan Çevreyi Koruma Ajansı (EPA) Direktörü Andrew Wheeler, okyanuslardaki plastik çöp sorununun sadece bazı yasaklarla çözülemeyeceği uyarısı yaptı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından tek kullanımlık birçok plastik ürün gibi plastik pipetlerin yasaklanmasının önemli olduğunu kabul eden Wheeler, bunun tek başına okyanusları kurtaramayacağınınn altını çizdi. Bu tür yasakların insanlarda yanılmalara yol açabileceği uyarısında bulunan Wheeler, “Esas sorunumuz, ABD’de birçok insanın materyalleri geri dönüşüm çöplerine bırakınca sorunun çözüldüğüne inanıyor” diye konuştu.

Çin’in 2 yıl önce geri dönüşüm amaçlı plastik ithalatını durdurmasının yol açtığı sorunlara değinen Wheeler, geri dönüştürülen materyallerin kullanımı için çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

EPA Direktörü, plastik çöplerin yanı sıra dünya açıısından en önemli çevresel sorunun su kıtlığı olduğunu savundu. Andrew Wheeler, okyanuslardaki kirliliğin önlenmesinin yanı sıra içilebilir su kaynaklarının korunmasının önemli olduğunu dile getirdi.

AB Komisyonu, geçtiğimiz yıl aldığı kararla tek kullanımlık plastik ürünlerin önümüzdeki yıllarda yasaklanmasını istemişti.

Dünyadaki okyanuslarda yüzbinlerce ton plastik çöpün olduğu tahmin ediliyor. Okyanuslardaki mikro plastiklerin balıklarn yok olmasına yol açtığı bilinirken, büyük deniz canlıları da bu yüzden tehlikede.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..